USA postiteenistus hoiatas viivituste eest posti teel hääletamisel

Protestija Los Angeleses postkontori juures.
Protestija Los Angeleses postkontori juures. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Chris Pizzello

USA postiteenistus (USPS) on saatnud enamikule osariikidest kirja, milles hoiatatakse, et novembri presidendivalimistel posti teel antud hääled ei pruugi häälte ülelugemiseks õigel ajal kohale jõuda, vahendas Ühendriikide meedia.

Kirjades, mis saadeti 29. juulil 46 osariigi ja Washington DC valimisametnikule, öeldakse, et isegi kui valijad annavad hääle oma osariigi poolt määratud ajaks, ei saa postiteenistus tagada nende õigeaegset kohaletoimetamist, kirjutas väljaanne Washington Post reedel.

"Teatud tähtajad postiteel hääletamise taotlemiseks ja hääle andmiseks on ühitamatud postiteenistuse tarnestandarditega," hoiatati mitmes kirjas, mis avaldati USPS-i veebilehel pärast Washington Posti teabepäringut.

"See ebakõla loob ohu, et osariigi seaduse järgse tähtaja lähedal taotletud sedelid ei jõua posti teel aegsasti tagasi ülelugemisele vastavalt teie seadustele, nii nagu me neid mõistame."

Koroonaviiruse pandeemia tõttu on tõenäoline, et posti teel antakse tänavu enneolematult palju hääli.

President Donald Trump on asunud posti teel hääletamisega võitlema, kartes, et see võib anda eelise tema demokraadist rivaalile Joe Bidenile.

Endine president Barack Obama on kritiseerinud Trumpi katse eest valimisi õõnestada. Reedel säutsus ta Twitteris, et praegune valitsus on tegeleb rohkem häälte allasurumisega, kui viiruse allasurumisega.

"Kui te olete osariigis, kus teil on võimalik varem hääletada, tehke seda kohe," lisas ta.

Trump tunnistas sel nädalal avalikult, et USPS-i töö piiramine, sealhulgas sellelt valimiste eel rahastuse ära võtmine, võib mõjutada posti teel hääletamist.

Mai algul määrast ta USPS-i juhiks vabariiklase Louis DeJoy, kes on eelnevalt juhtinud raudteeveofirmat.

DeJoy on hakanud piirama ületunnitasu ja postiljonide palkamist, mis kriitikute sõnul panustab postiteenuste aeglustamisse ajal, mil posti teel hääletamine ülioluliseks on kujunenud.

President on väitnud ka, et posti teel hääletamine soodustab valimispettust, ehkki seda väidet ei toeta tõendid osariikidest, mis posti teel valimise võimalust juba varemgi on pakkunud.

Hoolimata hoiatava sisuga kirjadest teatas USPS, et on "hästi valmistunud ja piisava võimekusega Ameerika valimiste posti teel korraldamiseks".

"Kuid arvestades suurenenud mahtu ja mõjusid, mis oli suurematel mahtudel eelvalimiste ajal, kerkis vajadus rõhutada valimisametnikele taaskord Postiteenistuse soovitusi."

Trump, kes on ka ise posti teel hääletanud, väidab, et demokraadid saavad rohkem hääli, kui posti teel valimine ulatuslikuks saab.

Posti teel hääletamine ei lähe vabariiklastele hästi, ütles ta aprillis.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: