Demokraadid üritavad takistada posti teel hääletamise ohtu seadnud muutusi

Foto: SCANPIX/EPA

USA esindajatekoda lõpetab plaanitust varem puhkuse, sest demokraadid soovivad peatada hiljutised muudatused riigi postiteenistuse töös, mis on ohtu seadnud posti teel valimised. Demokraatide arvates üritab president Donald Trumpi administratsioon erinevate kärbetega valimistulemusi mõjutada.

USA postiteenistus ehk USPS on juba pikemat aega rahaprobleemides ja nende võlg ulatub 160 miljardi dollarini. Postiteenistus pidi saama lisaraha koroonaviiruse abipaketiga, kuid jäi sellest ilma, kui läbirääkimised Valge Maja esindajate ja kongressi demokraatide vahel kokku kukkusid.

USA president Donald Trump ütles, et kui kui kokkulepet ei saavutata, jääb postiteenistus rahast ilma ja ei saa korraldada posti teel valimisi.

Koroonaviiruse leviku tõttu eeldatakse, et posti teel hääletamine kasvab tänavu oluliselt. Juulis osariikidele saadetud kirjas rõhutas USPS, et nad ei suuda tagada, et kõik posti teel saadetud sedelid jõuavad häälte lugemise ajaks kohale. Kriitikud süüdistavad viivitustes vabariiklaste suurtoetajat ja värsket postiteenistuse juhti Louis DeJoyd, kes on kärpinud ületunde, peatanud hilised kohaletoimetamised ja lasknud tänavatelt postkaste eemaldada.

"91 protsenti ameeriklastest toetab postisüsteemi, aga seda õõnestatakse praegu sada protsenti postiteenistuse juhi poolt, kes on Donald Trumpi poliitiline nukk," ütles USA senati demokraatide juht Chuck Schumer.

Trumpi sõnul üritab aga postiteenistuse juht nende sammudega peatada tohutut langust, mis on aastate jooksul toimunud. "Ta üritab postiteenistust uuendada ja selle uuesti suurepäraseks muuta," ütles Trump.

Posti teel valimine tähendab, et hääletussedel saadetakse igale registreeritud valijale. See erineb presidendi soositud eemalviibija hääletamisest, mille puhul peab valija sedelit taotlema. Trump on rõhutanud, et posti teel hääletamine võib kaasa tuua laiaulatuslikke pettuseid, kui sedelid saadetakse kogemata vanadele aadressidele või surnud inimeste kodudesse.

Valge Maja personaliülem Mark Meadows ütles, et see olukord oleks katastroofiline, kui valimistulemusi 3. novembril teada ei saadaks ning kui selline olukord kestaks kuid.

Demokraadid rõhutavad, et viis osariiki on juba aastaid peamiselt posti teel hääletanud ja seda ilma suuremate probleemideta. Pew uuringukeskuse hiljutise küsitluse järgi on demokraadid ka palju agaramad posti teel hääletama kui vabariiklased.

"Valimispettus on äärmiselt harv nähtus ja kui seda tehakse eemalviibija või posti teel hääletamise puhul, siis seda on nii lihtne avastata, sest on olemas paberandmed," märkis demokraadist senaator Cory Brooker.

Demokraadid soovivad, et postiteenistuse juhid tuleksid järgmise nädala alguses kongressi tunnistusi andma.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: