USA demokraadid kinnitasid Joe Bideni presidendikandidaadiks

Foto: SCANPIX / REUTERS

USA Demokraatlik partei kinnitas valimiskonnakongressi teisel õhtul Joe Bideni ametlikult presidendikandidaadiks. Konvendil pidasid teiste seas video vahendusel kõne endine president Bill Clinton ja eelmine teine leedi Jill Biden, kelle sõnul on riigil vaja tõelist juhti.

Demokraatide kongressi teine õhtu algas lühiülevaatega erakonna ja Bideni ajalukku. Videosõnumites räägiti demokraatide jaoks olulistest poliitikaplaanidest, milleks on tervishoiu kättesaadavuse suurendamine, vähemuste õiguste eest võitlemine, kliimamuutuse peatamine ja majanduse taastamine.

Kõige rohkem aga rõhutati, et riik vajab tõelist juhti ja selleks ei ole president Donald Trump.

"Te teate, mida Donald Trump teeks veel nelja aastaga: süüdistaks, kiusaks ja halvustaks. Te teate, mida Joe Biden teeks: ehitaks kõik üles, aga paremini," ütles endine USA president Bill Clinton.

Kaks aastat tagasi surnud vabariiklasest senaatori John McCaini lesk Cindy rääkis kongressil kahe mehe sõprusest, kuid praegu ei ole selge, kas ta kavatseb Bidenit ka ametlikult toetada.

Mõned demokraatide progressiivsema tiiva esindajad on kurtnud, et kahe päeva jooksul on olnud liiga palju vabariiklaste kõnesid. Bideni kampaania aga loodab, et see julgustab Trumpis pettunud vabariiklasi poolt vahetama.

"Meie riik vajab presidenti, kes hoolitseb sõjaväelaste eest samamoodi nagu oma perekonna eest. Joe Bidenile ei ole vaja seda õpetada. See tuleb kogemusest, mida ta jagab miljonite sõjaväeperekondadega, sest ta saatis oma armastatud poja sõtta," rääkis endine USA välisminister ja kunagine relvajõudude juht, vabariiklane Colin Powell.

Kongressil loeti lõpuks kokku ka delegaatide hääled ja Biden nimetati ametlikult demokraatide presidendikandidaadiks. Endine asepresident oli sel ajal oma kodusosariigi Delaware'i koolis, kus tema abikaasa Jill Biden õpetas. Eelmine teine leedi rääkis oma kõnes eluraskustest, millest Biden on pidanud üle saama, mainides tema esimese abikaasa ja tütre traagilist surma ja hilisemat poja kaotust.

"Ma tean, et kui usaldame selle riigi Joe kätte, siis ta teeb teie perekonna jaoks sama, mis ta tegi meie jaoks: toob meid kokku ja tee terveks, kannab meid raskustes edasi, hoiab meie kõigi jaoks Ameerika lubadust," rääkis Jill Biden.

President Trump osales samal ajal oma kampaaniaüritusel kaalukeeleosariigis Arizonas, kus kritiseeris demokraatide kongressi esimese õhtu kõnesid.

"Ühtsus, nad räägivad ühtsusest. Nad tahavad luua ühtsust ja siis räägib Michelle Obama, kelle kõne oli selleks ajaks juba vananenud, kui see eetrisse läks. Ta lindistas selle," rääkis Trump.

Vabariiklaste erakonnakongress toimub järgmisel nädalal.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: