USA nõuab ÜRO-s Iraani-sanktsioonide taaskehtestamist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Mike Pompeo ÜRO-s esinemas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA teavitas neljapäeval ametlikult ÜRO-d nõudmisest taaskehtestada kõik Iraani-vastased sanktsioonid, sattudes nõnda vastasseisu nii Venemaa kui ka teiste julgeolekunõukogu liikmetega, muuhulgas Euroopa liitlastega, kes nimetasid Ühendriikide sellist sammu koguni ebaseaduslikuks.

USA välisminister Mike Pompeo lähetas julgeolekunõukogu presidendile kirja, milles juhitakse tähelepanu ajaloolise tuumaleppe tingimuste märkimisväärse rikkumise kohta, mis on Ühendriikide väitel aluseks ÜRO sanktsioonide taaskehtestamisele.

"Ühendriigid ei luba ealeski maailma suurimal riiklikul terrorismitoetajal vabalt osta ja müüa lennukeid, tanke, rakette ja teisi tavarelvi... (või) omada tuumarelva," ütles Pompeo ÜRO pressikonverentsil.

Pompeo sõnul pikendab USA selline samm relvaembargot, mis kaotab kehtivuse 18. oktoobril, ning keelustab Iraanil ballistiliste rakettide katsetamise ning tuumamaterjali rikastamise.

Vene asesuursaadik ÜRO-s Dmitri Poljanski andis Twitteris USA sammule terava vastuse.

"Näib nagu oleks meil kaks planeeti. Väljamõeldud hundiseaduste oma, kus USA kujutab ette, et võib teha mida iganes soovib ilma kedagi ära meelitamata, murda ja taganeda lepetest, ent sellele vaatamata neist kasu lõigata, ning siis teine, kus ülejäänud maailm elab ja kus valitseb rahvusvaheline õigus ja diplomaatia."

Plahvatusohtliku teema tuum on asjaolus, et president Donald Trump otsustas 2018. aastal taganeda 2015. aastal sõlmitud tuumaleppest kuue suurriigi ja Iraani vahel.

Tavarelvastusele kehtestatud embargo aeg saab ümber 18. oktoobril resolutsiooni alusel, mis oli Iraani tuumaleppe nurgakivi ning mis allkirjastati 2015. aasta juulis ja sai ametliku nimetuse ühine põhjalik tegevuskava (JCPOA).

Leppega, mille sõlmis USA toonane riigipea Barack Obama, võttis Iraan kohustuse vähendada oma tuumategevust sanktsioonide leevendamise ja muude hüvede vastu.

Kuid alates Trumpi leppest lahkumisest ja ühepoolsete sanktsioonide kehtestamisest Iraanile "maksimaalse surve" avaldamise kampaania alusel, on Teheran astunud väikesi, kuid siiski kindlaid samme olukorra uue pingestamise suunal ega soovi leppe tingimustest kinni pidada.

USA Euroopa liitlased, kes allkirjastasid leppe Iraaniga koos Venemaa ja Hiinaga, on väljendanud toetust relvaembargo pikendamise suhtes, ent öelnud, et nende prioriteet on säilitada JCPOA.

USA sammud võivad viia vastasseisuni ÜRO julgeolekunõukogus, mis omakorda võib tuua kaasa kogu nõukogu usaldusväärsuse ja maine tõsise languse.

USA ähvardas varem juba võtta kasutusele jõulisemaid meetodeid ning taastada ÜRO sanktsioonid, kui neid ei pikendata, kasutades selleks vastuolulist tehnikat nimetusega snapback (järsk pööre).

Pompeo on teinud ettepaneku, et USA jääks osaliseks leppes nii nagu see oli kirjas 2015. aasta resolutsioonis ning seeläbi saaks ta survestada naasma sanktsioonide juurde, kui leiab, et Iraan on kokkulepitud reegleid rikkunud.

Euroopa liitlased on olnud skeptilised küsimuses, kas Washingtonil on võimalik sanktsioone sellisel kujul läbi suruda ning hoiatanud, et selline katse võib õõnestada julgeolekunõukogu legitiimsust. Asjatundjate sõnul võib snapback paisata nõukogu ühte oma ajaloo sügavamasse kriisi.

Pompeo siunas eurooplasi nõrkuse eest, süüdistades neid selles, et eraviisiliselt on nad küll nõus USA murega Iraani üle, ent avalikult selle välja ütlemiseks puudub neil julgus.

"Selle asemel valisid nad ajatollade poole," ütles Pompeo. "Nende sammud seavad ohtu Iraagi, Jeemeni, Liibanoni, Süüria ja ka nende enda kodanikud."

Eesti on julgeolekunõukogu ajutine liige.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: