Pompeo: USA kavatseb takistada relvakaubandust Hiina ja Iraani vahel

USA välisminister Mike Pompeo.
USA välisminister Mike Pompeo. Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Hiina soovib müüa Iraanile relvastust, kuid USA ei kavatse lubada Pekingil ja Teheranil omavahel relvatehinguid sõlmida, ütles usutluses raadiojaamale WMAL-FM välisminister Mike Pompeo.

"Üks riikidest, mis tahab müüa relvi Iraanile, on Hiina. Nad teenivad selle pealt palju raha. Ma olen kindel, et ka Hiina soovib osta mõningaid süsteeme Iraanilt. Me ei tohi lubada sel sündida," vahendas tema sõnul välisministeerium.

Kui Hiina hakkab rikkuma USA kehtestatud sanktsioone Iraani suhtes, siis peab maailm teadma, et Washington sunnib Hiinat vastutama seesuguse tegevuse eest, hoiatas Pompeo.

Ta avaldas ühtlasi lootust, et ÜRO taastab Iraani-vastased sanktsioonid sügisel täies mahus, ning sellega kärbib USA Hiina võimalusi Iraaniga asju ajada.

Lisaks nimetas Pompeo Hiinat ja Iraani põhiliste inimõiguste kaheks suuremaks rikkujaks.

2015. aasta juulis kinnitas ÜRO resolutsiooni, mis kiitis heaks ajaloolise Iraani tuumaleppe (ühine kõikehõlmav tegevuskava – JCPOA), kusjuures relvaembargo Iraani suhtes lõpeb 18. oktoobril 2020.

2018. aastal otsustas USA president Donald Trump JCPOA-st taanduda ja alustada Iraani-vastaste sanktsioonide taastamist. Iraan vastas sellele oma kohustuste vähendamisega tuumaleppes.

USA taotles ÜRO Julgeolekunõukogus ka oktoobris lõppeva relvaembargo tähtajatut pikendamist terve rea relvasüsteemide suhtes. 15. augusti hääletusel Ühendriikide resolutsioonikava vajalikku hulka hääli kokku ei saanud.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: