Venemaa ei taha Navalnõid välismaale ravile lubada

{{1597992420000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Venemaa ei taha mürgituskahtlusega haiglasse viidud opositsioonipoliitikut Aleksei Navalnõid välismaale ravile lubada. Arstide kinnitusel ei võimalda Navalnõi seisukord tema transportimist, opositsionääri esindajate väitel on tema elu aga Venemaal ohus.

"Peaarsti sõnul ei saa Navalnõid liigutada. Tema seisund on ebastabiilne," kirjutas Navalnõi pressiesindaja Kira Jarmõš Twitteris. "Aleksei transportimise keeld on otsene oht tema elule. Tema diagnoosita jäämine ilma vajaliku varustuseta Omski haiglasse on eluohtlik," lisas ta samas.

Reutersi teatel olevat Omski haigla peaarst Aleksandr Murahhovski väitnud, et Navalnõi suhtes on võimalikud viis diagnoosi ning testide tulemused peaksid selguma kahe päeva jooksul. Neljapäeval, kui Navalnõi otse lennukist haigla reanimatsiooniosakonda sõidutati, lubati testitulemusi mõne tunni pärast, kuid tähtaeg lükati hiljem edasi õhtusse. Murahhovski keeldus reedel vastamast küsimusele, kas Navalnõi mürgitati.

Opositsionääril hakkas halb lennul Tomskist Moskvasse ning lennuk tegi hädamaandumise Omskis, kus opositsionäär haiglasse viidi. Jarmõš on veendunud, et Navalnõi mürgitati. Tema sõnul ei söönud Navalnõi hommikul midagi, jõi üksnes Tomski lennujaamast ostetud teed.

Navalnõi toetajad soovivad tema välismaale ravile viimist ning reede hommikul asus väidetavalt ka päästelennuk Omski poole teele, et opositsionäär Berliini haiglasse viia.

Murahhovski ütles aga Reutersi teatel, et Navalnõi välismaale viimiseks tuleb lahendada rida õigusküsimusi. Tema sõnul saabusid Moskvast Omskisse arstid, kes asuvad Navalnõid ravima.

Arstide sõnul üritavad nad päästa koomasse langenud Navalnõi elu, kes on intensiivravis ja vajab hingamisaparaadi abi.

"Navalnõi transpordikeeld on katse tema elu võtta, mida hetkel teevad arstid ja petturitest võimud, kes sellele heakskiidu andsid," ütles tema pressiesindaja Jarmõš.

Navalnõi toetajad pöörduvad Euroopa inimõiguskohtusse

Navalnõi toetajad ütlesid reedel, et pöörduvad Vene opositsionääri välismaale ravima toimetamiseks Euroopa Inimõiguste Kohtu poole.

"Pöördume inimõiguskohtu poole, et võetakse kiired meetmed vastavalt kohtu reglemendi 39. punktile. Nõuame, et Venemaa võimudel keelataks takistada Navalnõi transportimist (välismaa - toim.) meditsiiniasutusse. Navalnõi üleviimisega viivitamine või kaasa tuua parandamatuid kahjusid tema tervisele," ütles tema pressiesindaja Kira Jarmõš.

Vene meedia andmeil on hommikul Saksamaalt startinud lennuk nüüdseks Omskis juba maandunud.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax-BNS, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: