USA endine eriüksuslane sai süüdistuse Moskva kasuks spioneerimises

Debbins vahi alla võetult.
Debbins vahi alla võetult. Autor/allikas: SCANPIX / USA

USA endine kõrge eriüksuslane võeti reedel kinni ja talle esitati süüdistus Moskva kasuks spioneerimises, teatas Ühendriikide justiitsministeerium.

45-aastane Peter Rafael Dzibinski Debbins värvati venelaste poolt 1996. aastal, seda veel enne astumist sõjaväkke, kuid pärast mitut reisi Venemaale, mis on tema ema kodumaa, lisas ministeerium.

Tšeljabinskis õppides kohtus ta Vene agentidega ning ütles neile, et on "Venemaa poeg" ja poliitiliselt venemeelne, märgiti süüdistuses.

Järgmisel aastal abiellus Debbins - kellele tema Vene kontaktid andsid varjunime Ikar Lesnikov - oma venelannast sõbratariga, kelle isa oli sõjaväeohvitser, ning astus USA relvajõududesse.

Mõni aasta hiljem ütles Debbins venelastele, et soovib sõjaväest lahkuda, kuid need avaldasid talle survet jääda ja julgustasid astuma erivägedesse.

Debbins tegi seda 2001. aastal ning kaks aastat hiljem sai temast kapten, kes baseerus algul Saksamaal ja hiljem Aserbaidžaanis. 

2005. aastal lahkus ta teenistusest, kuid oli regulaaselt ühenduses venelastega.

Süüdistuse kohaselt oli Debbinsil viimane kokkupuude venelastega 2011. aastal, kui ta ütles neile, et kolib Washingtoni.

Debbins õppis Maailmapoliitika Instituudis ning oli küberluure ja hübriidsõja instruktor USA Euroopa väejuhatuses ja NATO-s. Alates veebruarist oli ta professor Wisconsini Rahvusvahelises Ülikoolis Ukrainas.

Debbinsile esitati süüdistus vandenõus varustada välisriigi valitsust USA kaitseinfoga. Selle eest on maksimaalne karistus eluaegne vangistus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: