Sanna Marin saab oma partei esimeheks

Soome peaminister Sanna Marin.
Soome peaminister Sanna Marin. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Soome peaministripartei, Sotsiaaldemokraatlik erakond (SDP) peab sel nädalavahetusel kongressi ja valib esimeest. Peaminister Sanna Marin on ainuke kandidaat parteijuhi kohale.

Soome sotsiaaldemokraatide esimees on siiamaani eelmine valitsusjuht Antti Rinne kuigi peaministri ametis on juba pikka aega olnud Sanna Marin. Paljud soomlased ei ole seda isegi märganud.

Rinne loobus eelmise aasta lõpus valitsusjuhi kohast, sest lühidalt öeldes: suhted valitsuses olid sassis ja temaga ei oldud rahul. Parteijuhi kohalt ta siiski ei lahkunud, kuigi Marin oli juhtinud erakonda juba enne valimisi, raskel hetkel kui Rinne keset kuuma valimiskampaaniat haigeks jäi.

Kui Antti Rinne rääkis sageli spontaanselt, et mitte öelda mõtlematult ning teenis sellega hüüdnime Konna-Antti, siis Marini esinemine on alati olnud väga läbimõeldud ja rahulik.

See tuli kindlasti kasuks ka koroona-kriisi puhkedes, mil inimesed vajasid kindla sõnaga ja rahustavalt esinevat juhti. Marin sisendas turvatunnet.

Sotsiaaldemokraatide toetus hakkas tõusma ja erakond sai üle pika aja kongressile vastu minna ühtsena ja rahulolevana.

Marin on populaarne ka muude valijate kui tavapäraste sotsiaaldemokraatide toetajate seas ning erakond loodab, et tal õnnestub ligi meelitada ka nooremaid valijaid.

Esimehe kohalt lahkuv Rinne loetles eelmisel nädalavahetusel parlamendifraktsiooni suvekoosolekul Marini peamisi väljakutseid: kliimameetmed, haridus ja kõige tähtsam - tööhõive arendamine.

Just viimases peitubki üks võimalik komistuskivi: kuidas Marin tuleb toime Soome mõjuvõimsate ametiühingutega. Ees on majanduslangus ja riid tööturul ei jää ilmselt tulemata. See mõjutab ka sotsiaaldemokraatide populaarsust.

Vaatlejate hinnangul on järgmisel aastal veel võimalik rakendada majanduse elavdamise meetmeid, aga ees on kohalikud valimised ja pinged ka valitsuse sees ilmselt kasvavad.

Marinil tuleb valitsust koos hoida olukorras, kus koroona tõttu ei ole valitsusprogrammi täitmine eriti võimalik, suhted roheliste juhi Maria Ohisaluga on pingelised ning Keskusta ei ela just oma parimaid päevi. Nagu ütles poliitikauurija Jenni Karimäki Soome ringhäälingule Yle antud intervjuus: oleks hea, kui valitsuserakonnad napsaksid valijate hääli opositsioonilt mitte üksteiselt. Ka suurim väljakutse – koroona - ei ole veel möödas.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: