Kõlvart: me ei nõustu kunagi Maarjamäe memoriaali lammutamisega

Tallinna linnapea ja Keskerakonna aseesimees Mihhail Kõlvart välistas Nõukogude-aegse Maarjamäe memoriaali lammutamise pealinnas, mida peab mõistlikuks siseminister ja valitsuspartei EKRE aseesimees Mart Helme.

"Minu arvamus on, et [Maarjamäe] memoriaal peab säilima," kinnitas Mihhail Kõlvart Raadio4 saates "Üksikasjad". Tema hinnangul võiks sõda mälestusmärkidega olla jäänud minevikku ning Eesti ühiskond olla jõudnud sinna, kus saab arutada, mida arendada ja ehitada, aga mitte, mida lammutada. Kuid mõned poliitikud või ametnikud ei saa selle aru, lisas Kõlvart.

"Me ei nõustu kunagi sellega, et see memoriaal lammutatakse," kordas Tallinna linnapea, öeldes, et Maarjamäe memoriaali ümbrus on saanud linlastele omaseks jalutamise ja ajaveetmise paigaks.

Kõlvarti sõnul ootab Tallinn, et riik annab pealinnale Maarjamäe memoriaali kordategemiseks kolm-neli miljonit eurot, mille järel võtab Tallinn endale kohustuse seda hooldada.

Kõlvart ei toetanud ka siseminister Helme mõtet, et mõistlik oleks Tallinna Linnahalli lammutamine ning kaitses ideed muuta praegu kehvas seisus mereäärne suurehitis multifunktsionaalseks kontserdi- ja konverentsikeskuseks.

Enne koroonakriisi olnuks Tallinna partner linnahalli renoveerimisel Tallink. Kõlvart möönis, et praegu pole niisugune koostöö ehk enam võimalik, lubades sel juhul Tallinna enda täiemahulist panustamist, mille eelduseks on aga EL-i poolne toetus.

Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsuses seisavad ees tulised vaidlused, kas toetada Tallinna soovi säilitada Maarjamäe memoriaal ja linnahall.

"Kui me nüüd võtame pragmaatiliselt, et need asjad on lagunenud, linnahall tahab saada kümneid miljoneid, see kompleks (Maarjamäe memoriaal – toim.) on lagunenud, tahab saada lihtsalt miljoneid, siis praktiline meel ütleb, et nende korrastamine ei ole mõistlik. Pigem on mõistlik nende lammutamine," ütles ERR-ile EKRE aseesimees, siseminister Mart Helme.

Tema sõnul pole siinkohal küsimus ainult rahas, vaid teatud ideoloogilistes hoiakutes ja erinevate huvigruppide seisukohtades: "See on nüüd see, mida valitsus tegelikult arutama hakkab. Ma arvan, et see kolm miljonit ümmarguselt ei ole Eesti riigile tänasel päeval üle jõu käiv summa, aga küsimus on selles, et me peame mingisuguse ideoloogilise tasakaalupunkti leidma."

Toimetaja: Toomas Sildam

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: