Põlluaas: Maarjamäe memoriaal tuleks taastada, kuid anda sellele uus tähendus

Maarjamäe memoriaali obelisk võiks kujutada Põlluaasa ettepanekul hoopis Vabadussammast.
Maarjamäe memoriaali obelisk võiks kujutada Põlluaasa ettepanekul hoopis Vabadussammast. Autor/allikas: Urmet Kook/ERR

Riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE) leiab, et lagunev Maarjamäe memoriaal tuleb taastada, kuid mitte selle algsel, kommunistlikust ideoloogiast kantud kujul, vaid memoriaalile tuleks anda uus tähendus kujundades see Vabadusmemoriaaliks.

Põlluaas kirjutab Postimehes ilmunud arvamusloos, et "memoriaali on võimalik üsna lihtsalt korda teha ja ümber kujundada vabadusmemoriaaliks, kus elegantne obelisk kujutaks endast vabadussammast ning kus oleks võimalik korraldada ka üritusi ja riiklikke tseremooniaid".

Objektidele uue tähenduse ja sisu andmine ei ole Põlluaasa sõnul ajaloos midagi ennekuulmatut, see rõhutaks just meie võitja-, mitte kannatajaoreooli, ja Maarjamäe memoriaali puhul on selle teostamine üsnagi lihtne. 

Maarjamäele kommunismiohvrite memoriaali rajamisega on Põlluaasa sõnul Eestis nüüd koht, kus on võimalik mälestada stalinlike repressioonide läbi kannatanuid ja neis hukkunuid, kuid meil puudub paik, kus meenutada ja tähistada meie riiklikku iseseisvust, vabadust, laulvat revolutsiooni ja meie imelist taasiseseisvumist.

"Teeme Maarjamäe vana memoriaali korda ja kujundame selle ümber enda soovide ja vajaduse kohaselt Vabadusememoriaaliks ning ühendame selle uue memoriaaliga, sidudes need nii kunstiliselt kui maastikuliselt ühte," pakub riigikogu esimees ja lisab, et nii moodustuks kokku tõeliselt võimas, kaunis ja suurejooneline kompleks, mis ühendaks endas kõik selle, mida me vajame oma mineviku, oleviku ja tuleviku meelespidamiseks, austamiseks, tähistamiseks ja kõige selle üle uhked olemiseks.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: