X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA vabariiklased hoiatasid Bideni võimuletuleku eest

{{1598330340000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Valimiskongressile kogunenud USA Vabariikliku partei poliitikud hoiatasid oma kõnedes demokraatide presidendikandidaadi Joe Bideni võimuletuleku eest.

"Meie riik võib minna kohutavas suunas või veelgi paremas suunas. Enne seda, kui Hiinast tuli katk, olime just sinnapoole teel. Me läksime suunas, mida polnud kunagi nähtud. Kõige edukam majandus meie riigi ajaloos," ütles president Donald Trump, kes nimetati kongressil ametlikut vabariiklaste presidendikandidaadiks.

Teiste seas pidas kongressil kõne endine ÜRO suursaadik Nikki Haley, kes kritiseeris teravalt demokraatide rassipoliitikat: "President teab, et poliitkorrektsus ja tühistamiskultuur on ohtlik ja täiesti vale. Enamik demokraatlikust parteist leiab, et nüüd on moodne öelda, et Ameerika on rassistlik. See on vale. Ameerika ei ole rassistlik riik."

Koroonaviirust mainiti õhtu jooksul mitu korda. Vabariiklased leidsid, et Valge Maja tegevus oli algusest peale tõhus: keelati reisid Hiinast, suurendati isikukaitsevahendite kättesaadavust ja toetati väikeettevõtteid.

"Ma mõistan töötajaid ja ettevõtteid kogu Ameerikas, kes on tööseisakute ja rahutuste rünnaku all ja nüüd seisavad silmitsi kohutava võimalusega, et Joe Biden lammutab kõik, mille oleme ehitanud," rääkis Montana osariigi väikeettevõtja Tanya Weinreis.

Samuti rõhutati, et Trump on nelja ametiaasta jooksul täitnud hulganisti kampaanialubadusi, nagu näiteks uute kaubanduslepete sõlmimine, maksude alandamine, veteranide aitamine, kuritegevusega võitlemine ja pantvangide vabastamine. Vabariiklaste sõnul kavatsevad demokraadid aga minna täiesti vastupidist teed.

"Tundub, et kogu Joe Bideni majandusplatvorm on loodud selleks, et purustada töötavad mehed ja naised. Ta toetas kõige kohutavamaid kaubandusleppeid selle planeedi ajaloos. Ta hääletas Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe poolt ja meie autotööstus lasti torust alla," ütles president Trumpi poeg Donald Trump junior.

Õhtu jooksul mainiti mitu korda, et demokraadid eiravad vägivaldseks muutunuid meeleavaldusi ja soovivad politsei rahastamist vähendada.

Samas lükkas demokraatide presidendikandidaat Joe Biden sellised väited tagasi: "Ma ei taha politseijaoskondadelt raha ära võtta. Ma arvan, et nad vajavad rohkem abi, rohkem toetust."

Vabariiklaste kongressi esimese õhtu kõned peeti peamiselt pealinnas Washingtonis ja ilma publikuta.

Vaata ka ERR-i USA korrespondendi Maria-Ann Rohemäe kommentaari

 

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: