Stamberg Reformierakonna toetusest: peale Jürgen Ligi pole keegi pildil

Tõnis Stamberg.
Tõnis Stamberg. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsioloog Tõnis Stamberg põhjendas Reformierakonna toetuse suurt langust Turu-uuringute küsitluses sellega, et erakond ei ole meedias pildil olnud ning inimeste vähese huviga poliitikateemade vastu suvekuudel.

Reformierakonna toetus kukkus teie firma uuringus juunikuu 33 protsendilt augustis 23 protsendile. Juulis te erakondade toetust ei mõõtnud, kuid sellele vaatamata on ka kahe kuu võrdluses toimunud kukkumine ootamatult väga suur ja kindlasti pannakse see asjaomase partei poolt kahtluse alla. Millega te seda suurt muutust ise seletate?

Esiteks tuleb vaadata üldist aegrida, mis on Reformierakonna toetusega ka varasemalt juhtunud. Kui vaadata viimast kahte aastat, on Reformierakonna toetus kõikunud 23 ja 33 protsendi vahel. Samamoodi oli neil madalam toetus ka tänavu jaanuaris, veebruaris, vastavalt 25 ja 26 protsenti. See 33 protsenti juunikuus, mis me mõõtsime, oli läbi aegade üks kõrgemaid meie uuringutes.

Samas pole selle kahe kuu jooksul suuri sisepoliitilisi skandaale Eestis olnud. Jah, viimasel ajal on räägitud USA advokaadibüroo palkamisest, aga see teema pole olnud Reformierakonna tegemiste suhtes meedias kriitiline, vaid hoopis rahandusministrist EKRE esimehe. EKRE toetus aga kerkis teil 20 protsendile.

Igal uuringul on oma vastajaskond ja kui me vaatame seda, millised on olnud meediakajastused opositsiooni kohta, siis ega nad väga palju pildis pole olnud. Seda toetab ka meie üks teine uuring, mis näitab võimalike peaministrite toetust rahva seas ja seal me näeme samuti Reformierakonna esimehe toetuse langust võrreldes juunikuise uuringuga.

Ma nii suurt numbrit sellest toetuse langusest ei teeks. Me tuleme kõik puhkustelt, inimesed ei ole eriti poliitikasse süvenenud, nad ei ole poliitilisi uudiseid väga palju meediast jälginud. Ja kui septembrikuus kõik on uus, siis samamoodi saab olema ka poliitikas. Naasevad tööle ajakirjanikud, kes tegelevad rohkem poliitika kajastamisega, kasvõi "Esimene stuudio" ERR-is.

Kui ma isiklikus plaanis vaatan, siis ma näen seda, et ega peale Jürgen Ligi ei oskagi välja tuua kedagi Reformierakonnast, kes oleks viimasel ajal sõna võtnud.

Kuid opositsiooni pildilt olekust tingitud langus peaks siis ju kajastuma ka teiste uuringufirmade küsitlustes, kuid kolmapäeval avaldatud Norstati ja Emori uuringud sellist kukkumist Reformierakonna puhul ei näita. Toetus on endiselt 30 protsendi juures. Miks küsitlusfirmade tulemused nii palju erinevad?

Need küsitlused on tehtud arvatavasti ka erinevatel ajahetkedel. Ehk mis on oluline konkreetsel ajahetkel, kui küsitakse. Me kõik teame seda, et enne valimisi paisatakse erinevate poliitiliste parteide puhul meediasse väga erinevaid sõnumeid ja see konkreetne hetk, kus sa toetust mõõdad, võib olla väga oluline toetuse üldises numbris.

Loomulikult on raske seletada nii suurt kukkumist, aga alati peab arvestama ka vea piiriga. Kui me selle arvesse võtame nii augusti kui ka juunikuu küsitluste puhul, ei saa öelda, et kukkumine oleks totaalne. Ja arvesse peab ka võtma, et see juunikuine 33 protsenti Reformierakonnale oli üle aegade kõrgeim tulemus neil ja tavapärane tase on neil olnud sellest madalam. Ehk ka sellega tuleb seda muutust vaadates arvestada.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: