Cinamoni hinnangul saaks Apollo Forum Cinemase ostu korral kinomonopoli

Foto: Ken Mürk/ERR

Margus Linnamäele kuuluv UP Invest, millele kuulub Apollo Kino, soovib osta Forum Cinemase Baltikumi kinoäri. Kui ettevõte selleks konkurentsiametilt heakskiidu saab, kuuluks kinoketile kolm neljandikku kinoturust. Konkurendi Cinamoni hinnangul tekiks Eestis Apollo kinomonopol.

Juba praegu kümne kinoga Eesti suurim kinooperaator Apollo soovib osta Coca-Cola Plaza Tallinnas, kino Tartus ja Viljandis. Lätis ja Leedus kuuluvad ketile veel kuus kino. Tehing vajab koondumise heakskiitu kõigi kolme riigi konkurentsiametitelt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

UP Investi juhatuse liikme Sven Nuutmanni sõnul on tehingu peamiseks sihiks Leedu turg, millele plaanitakse keskenduda näiteks juhul, kui kõikide riikide konkurentsiametid koondumisluba ei anna.

"Minu meelest ei ole nii oluline kui koonduvad kinod ühte tugevasse ketti, palju hullem tarbija vaates on see, näiteks kui see samane pandeemia paneb hoopis kinosid kinni," rääkis Nuutmann ERR-ile.

Tehing võib jõustuda käesoleva aasta lõpus, siis jääks Eestis tegutsema vaid üks suur kinokett. Kinoturul on Apollo osa juba praegu 56 protsenti, Forumile kuulub 21 ja Cinamoni kolme kino turuosa oli üheksa protsenti.

"Kui vaadata turuosa puhtalt, siis selle tulemusena 77 protsenti kinoturust kuulub nii-öelda samale grupile. Mis nüüd edasi saama hakkab seda näitab elu, kuidas siis turg paika läheb," rääkis kultuuriministeeriumi asekantsler Taaniel Raudsepp.

Eesti konkurentsiamet pole veel kahe kinoketi koondumise teadet saanud. Kui analüüsist selgub, et konkurents on turul kahjustatud, võib amet põhimõtteliselt keelata koondumise tiheda konkurentsiga Tallinnas või ka kogu Eestis.

Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul sõltub koondumise lubamine konkreetsetest linnadest ja kinodest. "Kui näiteks analüüs näitab, et Tartus on konkurents hea, siis Tartus võib seda lubada. Analüüs näitab, et Tallinnas on halb, võib Tallinnas keelata," rääkis Ots.

Kui peaks juhtuma, et Läti ja Leedu konkurentsiamet annavad koondumisele heakskiidu, aga Eesti konkurentsiamet selle keelab, siis on ettevõttel võimalik tehingut modifitseerida ja näiteks Läti-Leedu ärid maha müüa ja Eestis leida teine ostja, tõi Ots näite.

UP Invest maksaks kinotehingu eest 65 miljonit eurot. Apollo kõrval ainsaks ketiks jääva Cinamoni juhi Tatiana Tolstaya sõnul näitab see, et Apollo kontrollib edaspidi nii kinonäitamise, filmide levitamise kui ka piletihinna turgu.

"Monopol tähendab kõrgeid hindu ja viletsat kvaliteeti," märkis Tolstaya. Tema sõnul maksti kinosaalide mahu eest peaaegu kaks korda kõrgemat hinda.

Cinamon teatas täna ka Tartus asuva kino sulgemisest. Tolstaya ütles, et Cinamoni jätkamine Eestis sõltub sellest, kas Eesti riik suudab konkurentsi tagada.   

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: