Reinsalu: on oht, et Läti kehtestab Eestile karantiininõude

Foto: (Välisministeerium/Flickr)

Eesti välisminister Urmas Reinsalu tunnistas ERR-ile, et Läti valitsus võib neljapäeval kehtestada Eestist Lätti sõitjatele kahenädalase karantiininõude. See toob ministri sõnul tagasilöögi nii Eesti inimeste reisimisele Lätti kui ka Läti turistide Eestisse tulekule.

Kui meie koroonanäitajad ei lähe alla ja seda nad ilmselt ei tee, siis kas sellest nädalavahetusest Eestist Lätti sõita ei saa? Pean silmas seda, et Lätti minnes ei tuleks jääda kaheks nädalaks eneseisolatsiooni?

Teisipäeva õhtul olid meil pikad läbirääkimised Balti välisministrite ja terviseministrite vahel. Täna Läti valitsus seda arutas ja asus põhimõtteliselt seisukohale, et ei pea asjakohaseks teha erandeid sellest kokkulepitud 16 nakatunu suhtarvu osas teistele Balti riikidele.

Küll aga me andsime eile ülesande terviseekspertidele, et kas üldkriteeriumeid oleks võimalik disainida ümber, mis mõjutaks ka suhtarve Balti riikide loogikas. Ja kogu Balti mulli ümber vaadata.

Kui õnnestub kolme Balti riigi valitsused saada kõiki rahuldavale mudeli muutusele, siis on võimalik, et ei tule karantiininõuet Lätti liikumisel. Kui seda muudatust ei tule ja me liigume üle 16 näidiku, siis Läti kehtestab karantiini põhimõtte. Inimesed saavad Lätis käia, aga Läti eeldab, et inimesed on kahenädalases karantiinis sarnaselt ülejäänud maailma riikidele, kus viirusenäitajad on kõrgel.

See tähendab siis seda, et inimene, kes on juba võtnud nädalavahetuseks hotellitoa Riiga, siis kui Läti valitsus otsustab erandit mitte teha, peab see eestlane olema kaks nädalat Riias oma hotellitoas?

Siis see üldine kahenädalane nõue hakkaks kehtima. Selleks peab olema kaks eeldust - et meil on reedeks üle vastava taseme liikunud viirusesse nakatumine. Me oleme praegu nibin-nabin seal serva peal. Teine eeldus on, et ekspertidel ei õnnestu leida mingit muud töötavat lahendust.

Kahtlemata seda praegustes oludes kõiki kolme Balti riiki rahuldaval moel teha on keerukas, kuna viiruse leviku tasand on kolmes Balti riigis erinev.

Kas see tähendab, et Eesti välisministeerium soovitab meie inimestel mitte planeerida sõite Lätti?

Kohe, kui meil tekib täiendavat informatsiooni piirangute kohta, mida Läti kohaldab, siis me anname sellest teada. Et inimesed teaksid sellega arvestada.

On teoreetiline, aga suur praktiline tõenäosus, et inimesed, kes Lätti lähevad, et Läti neile karantiininõuded kehtestab. See kindlasti toob tagasilöögi ka Läti turismile Eestisse. Inimesed väldivad reisimist, et vältida karantiini.

Mis saab Leedu kodanikest, kes tulevad Eestisse. Leedu number oli juba mõnda aega tagasi üle 16. Kas me nõuame neilt piiril testi tegemist või jäävad nad kahenädalasse karantiini?

Seda hakkab Eesti valitsus neljapäeval arutama. Minu lähtekoht eile toimunud läbirääkimistel oli, et kolm riiki peaksid pingutama, et Balti mulli mudelit säilitada, sest ees seisavad rahvusvahelise liikumise mõttes väga rasked ajad. Ja hiljem ühise toimimise mudeli juurde naasta on palju keerukam.

Minu seisukoht oli, et Balti riikide sees oleks meil see päästik pikema aja vältel, kui käivitub teiste riikide puhul. Ma loodan, et tereviseeksperdid leiavad mingi mudeli, mis seda liikumist võimaldaks tekitada. Kui seda ei õnnestu teha, hakkavad karantiininõuded kehtima.

Kui Balti mull lõhkeb, siis meil sisuliselt ei olegi enam riike, kust tulevad inimesed ei pea tegema teste või jääma karantiini. Kas see sisuliselt tähendab piirikontrolli taastamist?

Ei, piirikontrolli osas meil otsust pole vastu võetud. Meil on piirikontroll välispiiridel ehk väljapool Schengenist tulijatele. Kui me vaatame realistlikult olukorrale näkku, siis nendes riikides, kus on oluliselt madalam viiruse levik, nagu näiteks Ungari, siis see riik on ise Eesti kodanikele sissepääsu keelanud. Kui ka Läti karantiini seab, siis see on üks kitsendus veel.

Meil oli täna ametkondadevaheline konsultatsioon, mis puudutas Soomet. Ka seal on selge määramatuse moment. See kõik sunnib meid laiemalt vaatama oma liikumispoliitikat üle.

Tänasel Euroopa Liidu suursaadikute koosolekul Brüsselis Eesti esitas oma seisukoha, et püüda üle-euroopalist piirangute ja nende mõõdikute süsteemi üles ehitada. Erinevates riikides erinevate tasandite rakendamine hakkab kuude, aga võibolla nädalate perspektiivis tekitama suurt korralduslikku segadust.

Kas Eesti ettepanek on vaadata üle numbrid või üldse loobuda mingitest numbritest? Ehk rahvakeeli öeldes, on nagu on, aga piirid jäävad lahti?

Eesti ettepanek oli esiteks see, et totaalset piiride sulgemist Euroopa sees ei pea me mõistlikuks. Teiseks, et oleks teatud numbrid arusaadavad, millega me taotleks ühetaolisust riikides. Kolmandaks, et võimalike piirangute rakendamisel oleks üleminekuaeg. Et me teaksime mingi aja ette, et ka inimesed teaksid mingi aja ette, et nad saaksid oma otsuseid teha. Ja neljandaks, et need piirangud, mis tulevad, et oleks testimine karantiini alternatiivina olemas. Ehk seda mudelit, mida meie rakendame, oleks võimalik rakendada üle Euroopa.

Ehk üldpõhimõte on, et kui ka on mingid piirangud riiki sisenemisel, siis neid piiranguid täites oleks võimalik inimestel Euroopa liidu sees ringi liikuda.

Kuigi tervisevaldkond kuulub liikmesriikide pädevusse, siis kas Euroopa Komisjon peaks tulema välja mingite uute ettepanekutega? Praegu me ei kuule neilt midagi, kas teie ootate neilt aktiivsemat tegutsemist, et kõik ei keeraks uksi lukku, sest naabrid nii teevad?

Kindlasti. Oma ettepanekud on teinud lisaks Eestile ka Prantsusmaa ja Saksamaa. Ja reedel toimub EL-i terviseministrite nõupidamine, kus see teema tuleb jutuks. Praegu oleme tagasi, küll aeglasema kulgemisega, kevade loogikas. Aga kevade otsustest tuleks õppust võtta.

Seega, lähipäevad toovad selgust, mis saab reisimisest Lätti ja Soome?

Jah. Siin tegelikkuses võimalik, et Soome lükkab otsustamise edasi homselt.

Eesti on esitanud rea ettepanekuid, et meid ei lülitataks karantiini alla minevate riikide nimekirja. Samasuguseid ettepanekuid oleme esitanud ka Lätile.

Meie huvi on, et maksimaalselt meid ümbritsevas regioonis säiliks meie inimestel Eestist väljapoole liikumise vabadus.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: