EL: Navalnõi mürgitamisega seotud sanktsioonideks on liiga vara

Aleksei Navalnõi veebruarikuus Moskvas.
Aleksei Navalnõi veebruarikuus Moskvas. Autor/allikas: REUTERS/SCANPIX

Euroopa Liidu riigid hakkasid neljapäeval arutama vastust Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi mürgitamisele närvimürgiga Novitšok, kuid hoiatasid, et uute sanktsioonide kehtestamine oleks enne juurdluse lõppu ennatlik.

EL proovib leida vastust järjekordsele Vene dissidendi mõrvakatsele pärast seda, kui Saksamaa teatas, et Navalnõi mürgitati Nõukogu Liidus arendatud närvimürgiga Novitšok. Sama mürki kasutati ka 2018. aastal Inglismaal endise topeltagendi Sergei Skripali mõrvakatses.

Venemaa peab läbi viima "põhjaliku ja läbipaistva" juurdluse seoses 44-aastase Navalnõi mürgitamisega, ütles EL-i välisasjade pressiesindaja Peter Stano.

"Me tahame, et vastutavad isikud võetaks vastutusele, ent selle jaoks peab alustama juurdlust, mis annaks tulemusi," vastas Stano küsimusele, kas Venemaale võidakse vastusena sanktsioone kehtestada.

"Praegu me selles etapis veel ei ole, seega on keeruline rääkida karistusest, kui pole teada vastutavat isikut."

Moskva teatas, et on valmis Saksamaaga juurdluses koostööd tegema, kuid samas rõhutati, et pole alust Venemaad süüdistada.

Stano ei pannud Vene juurdlusele palju lootusi.

"Ma meenutaks ainult, et härra Navalnõi ei ole esimene, kes säärase argpüksliku ja ebainimliku rünnaku või atentaadikatse ohvriks langenud on," märkis ta.

"Me oleme Venemaal näinud teiste inimeste tapmist, opositsioonihäälte vaigistamist: Anna Politskovskaja, Sergei Magnitski, Boris Nemtsov. Kas me saime nende atentaatide juurdlustest rahuldavaid tulemusi? Näitajad ei ole kuigi rahuldavad."

Novitšokiga mürgitati tunamullu Inglismaal Salisburys ka endine Vene topeltagent Sergei Skripal ja tema tütar Julia. Mõrvakatses süüdistatakse Vene julgeolekuagente.

Skripalid olid mürgitamise järel mitu päeva koomas, kuid tervenesid. Suri aga üks kohalik elanik, kes korjas üles lõhnaõlipudeli, milles mürki kanti.

Vastusena Skripali juhtumile saatsid USA, EL-i ja NATO liikmed ja teised riigid välja üle 150 Vene diplomaadi. Moskva vastas samaga.

Diplomaatide väljasaatmine on kiirem vastus kui sanktsioonid, mille kehtestamine võtab nädalaid, kui mitte kuid.

Skripali juhtumis võttis sanktsioonide kehtestamine kahele Vene sõjaluure juhile ja kahele rünnaku väidetavalt toime pannud agendile kümme kuud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: