Helme kaalub turismisektori toetamiseks tarbimisvautšereid

Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsuse liikmete hinnangul ei ole tänases olukorras mõistlik jätkata kriisis hätta sattunud ettevõtetele sarnase skeemiga töötasuhüvitise maksmist, nagu tehti kevadel. Hädas oleva turismisektori toetamiseks pakkus rahandusminsiter Martin Helme välja tarbimisvautšerite mõtte.

Kui kevadel tehtud lisaeelarvega nähti koroonaviiruse puhangust põhjustatud kriisis hädas olnud ettevõtetele töötasu hüvitis, siis nüüd pole sellega plaanis senisel viisil jätkata. Valitsusliikmete sõnul oli see mõeldud esimese majandusliku šoki üleelamiseks. Peaminister Jüri Ratase sõnul puuduvad uueks üldiseks toetusperioodiks ka vahendid.

"Täna sellist reservi kindlasti töötukassas ei ole, et teha sama meedet, mis oli kevadel. Kui rääkida turismisektorist - eks seda tuleb loomulikult arutada, aga ma arvan neid sektoreid hakkab olema lähikuudel veel ja veel. Nii et seda vaadet peab vaatama natuke laiemalt," ütles Ratas.

Turismitööstuse erialaliidud saatsid augusti lõpus valitsusele pöördumise, et juulis lõppenud palgahüvitist võiks riik turismiettevõtetele jätkata kuni järgmise aasta kevadeni. Rahandusminister Martin Helme ütleb, et laiaulatusliku toetamise asemel tuleb ettevõtetel kohaneda.

"Ma ei näe mingit praktilist kasu sellest, et me hoiame maksumaksja rahaga üleval ettevõtet, kes oma tulupoolt ei suuda kuidagi kanda ja me ei näe nagu, millal see tulupool tagasi tuleb. Loomulikult ta peab kohanema ja antud juhul tähendab see siis ka töökohtade kaotust," rääkis Helme.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul muutub majanduse struktuur pikema aja jooksul. "Paljudel sektoritel seisab väga valus kohanemine ees ja see ei ole paari kuu küsimus paraku," ütles ta.

Siiski kavatseb valitsus arutada erinevaid toetusvõimalusi, seal hulgas suurimas hädas olevale turismisektorile. Arvestades, et välisturiste ei ole, peaks Helme sõnul hoogustama sisetarbimist. Ühe võimalusena pakub ta teiste riikide eeskujul välja riigi poolt inimestele antavad vautšerid, millega saaks Eesti majutus- ja toitlustusasutustes tasuda.

"Esiteks inimene saab siis mingisuguse väljas söömise või spaas käimise ja teiseks need ettevõtted siis ise peavad konkureerima klientide pärast. Et see ka puhastab turgu ja samal ajal hoiab sektorit nina vee peal," ütles Helme.

Midagi kindlat samas kokku lepitud pole ja ka turismifirmade pöördumist alles hakatakse arutama. 

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: