EL ei välista sanktsioone Venemaale Navalnõi mürgitamise eest

NAvalnõi koruuptsioonivastase fondio kontor Moskvas. Kiri uksel:
NAvalnõi koruuptsioonivastase fondio kontor Moskvas. Kiri uksel: "Mitte valetada ja varastada". Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Euroopa Liidu välispoliitikajuht kutsus neljapäeval Moskvat üles koostööle rahvusvahelise juurdlusega Venemaa opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi mürgitamise osas ning ei välistanud sanktsioone.

"Euroopa Liit ärgitab Vene Föderatsiooni täielikule koostööle Keemiarelva Keelustamise Organisatsiooniga (OPCW), et tagada erapooletu rahvusvaheline uurimine," on öeldud Josep Borrelli avalduses. 

Brüssel "jätab endale õiguse astuda kohaseid samme, muu hulgas piiravate meetmete kaudu", lisas Borrell. 

EL mõistab tapmiskatse kõige karmimalt hukka, seisab avalduses.

Üks president Vladimir Putini raevukamaid kriitikuid haigestus lennuki pardal ning teda raviti enne Berliini evakueerimist Siberi haiglas. 

Saksamaa on kinnitanud, et Navalnõi mürgitati Novitšokiga, sama kemikaaliga, millega püüti kahe aasta eest Inglismaal Salisburys tappa endine Vene topeltagent Sergei Skripal ja tema tütar. 

Rünnak Navalnõile on pälvinud ulatuslikku rahvusvahelist hukkamõistu. 

EL-i sõnul on keemiarelva kasutamine ükskõik mis asjaoludel täiesti lubamatu ja kujutab endas tõsist rahvusvahelise õiguse ja rahvusvaheliste inimõigusstandardite riivet. 

"Venemaa valitsus peab tegema kõik endast oleneva, et seda kuritegu põhjalikult uurida ja tuua selle toimepanijad kohtu ette," ütles Borrell, kelle sõnul ei tohi süüdlased karistamatult pääseda. 

Navalnõile kiiret ja täielikku paranemist soovides jälgib EL teemat tähelepanelikult ja kaalub selle tagajärgi, lisas välispoliitikajuht.

NATO arutab Navalnõi mürgitamisjuhtumit

NATO juhtorgan korraldab eriistungi, et arutada Vene opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi mürgitamist Novitšokiga, teatas allianss neljapäeval. NATO peasekretär Jens Stoltenberg esineb pärast Põhja-Atlandi Nõukogu kohtumist avaldusega meediale. 

Saksa ametiisikud teavitavad ülejäänud 29 liikmesriiki pärast seda, kui Berliin teatas kindlatest tõenditest, et 44-aastane väsimatu Kremli kritiseerija vastu kasutati närvimürki. 

Novitšoki perekonda kuuluvat kemikaali kasutati kahe aasta eest ka endise Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre mürgitamiseks Inglismaal Salisburys. 

Skripalide juhtum, mis kujutas endast esmakordset keemiarelva kasutamist Euroopas pärast Teist maailmasõda, ajendas NATO-t välja saatma seitse Vene diplomaati. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: