Reinsalu: Balti mulli põhimõtted on vaja üle vaadata

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on koroonaviiruse olukord muutunud ja Balti mulli põhimõtted on vaja üle vaadata. Riigid soovivad järgmise nädala lõpuks jõuda uuele kokkuleppele, valmis peab olema aga ka Läti eneseisolatsiooninõudeks.

"Minu sõnum on olnud üks – Balti mulli tuleks hoida. Olukord on muutunud ja me peame Balti mulli põhimõtted üle vaatama. Iseenesest on sellega nõus olnud nii Läti kui Leedu ja terviseeksperdid töötavad selle nimel, mis võiks olla see ühine mudel, et me saaksime ka viiruse leviku tingimustes vaba liikumise säilitada," rääkis Reinsalu "Aktuaalsele kaamerale".

Reinsalu tõdes, et praegu riikide seadistatud erinevad piirangud liikumisele, mis on määratud koroonaviiruse nakatumiste järgi 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul on arbitraarsed. Baltikumis on selleks näitajaks 16, Soomes kaheksa, Euroopa Komisjon tegi ettepaneku kehtestada üleeuroopaliseks piiranguks 50.

"See 16, mida Balti riigid kokku leppisid kevadel, oli ju mingil hetkel Euroopa keskmine nakatumise näitaja," tõdes Reinsalu.

"Kindlasti on siin oluline, et me saavutaksime Balti riikides terviseekspertide kokkuleppe ja iseenesest kui me ütleme, kas põhimõtteliselt mingid piirangud on rahvusvahelisele liikumisele on ratsionaalsed – ma arvan, et need on ratsionaalsed," märkis välisminister.

Reinsalu sõnul peaks vältima Euroopa Liidu sees piiride laussulgemist.

Läti valitsus otsustas reedel, et ei kehtesta veel sel nädalal Eestist ja Leedust saabujatele eneseisolatsiooni nõuet. Tema sõnul ei ole see vaid lätlaste antud armuaeg. "Reedel vaadatakse need reeglid uuesti üle. Ma ei taha teha illusiooni, et kolm Balti riiki  – kus tegelikult Läti positsioon on teistsugune, kuna viiruse levik on neil madalam ja nad on oma sisepoliitilisi seisukohti selle osas väljendanud ja võtnud hoiaku, et nad rakendavad 16 piiri – kui meil õnnestub enne järgmise nädala lõppu kokku leppida mingis uues mudelis on see hea, aga kui ei õnnestu ja on meil on üle 16 tuleb arvestada, et realiseerub karantiin," ütles ta.

Euroopa Komisjoni välja käidud 50 nakatumise piir 100 000 elaniku kohta kahe nädala jooksul on üks sisend mida tuleb arvestada. Samas nentis Reinsalu, et arvestama peab ka üldise olukorraga. "Meie huvi on, et saavutada Euroopas ühetaoline loogika, aga meie huvi on ka selles, et mingi loogika kohaldamisel tulemus ei ole hoopis äraspidine."

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: