Sotsiaalministri sõnul võiks kaaluda kitsamas mahus palgatoetust

Foto: Pixabay

Sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul pole mõistlik jätkata kuni kevadeni üldist töötasude hüvitamist turismisektoris, kuid kõne alla võib tulla kitsam, paremini sihitud ja karmimate reeglitega palgatoetus.

Kevadel otsustatud töötasude hüvitamisest sai kasu umbes 140 000 inimest ja maksma läks see üle 250 miljoni euro. Töötukassa reservides on praegu suurusjärgus 400 miljonit eurot, kuid sotsiaalminister Tanel Kiige sõnul väheneksid need paratamatult ka ilma igasuguste lisaprogrammideta töötuse prognoose arvestades umbes 50 miljoni euro võrra aastas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kiik lisas, et turismiettevõtete soov töötasude hüvitis sektoris kuni järgmise aasta kevadeni taastada, pole riigi vaatest otstarbekas.

"Meil ei ole mingit kindlustunnet või teadmist, millal tegelikult turismi mahud taastuvad ja mis ulatuses nad taastuvad. Ehk et on hüpoteetiliselt võimalik, et ka näiteks kuue kuu pärast oleme olukorras, kus ettevõtted vajaks palgatoetust, vajaks sellist tuge. Siis tekib küsimus, kui kaua on mõistlik hoida inimesi palgal olukorras, kus neil tööd tegelikult ei ole," rääkis Kiik.

Ta lisas siiski, et arutada võiks seda väiksemas mahus. "Näiteks konkreetsete spetsialistide lõikes suhteliselt suure omaosalusega, et justnimelt vähendada seda olukorda, kus mõni inimene on pool aastat kõigepealt palgatoetusel ja pärast seda siiski koondatakse ja pärast seda on töötuskindlustuse hüvitise peal," selgitas minister.

Kiige sõnul hakkab valitsus alles arutama, millist abi turismifirmadele pakkuda. Lisaks kitsamas mahus palgatoetusele tõi ta välja EAS-i toetused ja KredExi kaudu antavad käendused ning laenud. Lisaks töötajate ümberõppeprogrammid.

Tööandjate keskliidu tegevjuhi Arto Aasa võiks palgatoetuse jätkamist turismisektoris tõsiselt kaaluda, et kriitiline hõive ja oskusteave turismisektoris säiliks.

"Keegi isegi ei nõua seda, et me suudaks säilitada 100 protsenti töökohtadest või et selle sektori maht oleks sama suur kui möödunud aastal. Igal juhul kohanemine tuleb, kohanemine tuleb karm. Küsimus on nüüd selles, kas turismisektor lasta täielikult koomasse või siiski aidata neil see raske poolaasta üle elada," rääkis Aas.

"Me tegelikult otsime seda n-ö põhja, seda kihti selles äris, mis tuleks üleval hoida selleks, et meil oleks tulevikus võimalik laieneda. Täielikku ülalpidamist, ma olen nõus, ilmselt teha ei õnnestu, vaadates juba kas või neid eelarveid, mis meil praegu kasutada on," kommenteeris ametiühingute keskliidu juht Peep Peterson.

Sel nädalal arutab valitsus võimalusi turismisektorile abi pakkuda. Töötukassa nõukogu tuleb teema juurde tagasi järgmise nädala teisipäeval.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: