Vene võimupartei kaotas enamuse Tomski volikogus

Foto: SCANPIX / AFP

Ehkki Vene võimupartei Ühtne Venemaa võitis oodatult pühapäeval lõppenud kohalikud valimised praktiliselt kõikjal, sai ta kaotuse osaliseks Tomskis, kus linnaduuma enamuse said opositsiooniparteide kandidaadid. Tomsk oli linn, kust lahkudes sai mürgituse Vene opositsiooniliider Aleksei Navalnõi.

Linnaduumasse pääsesid ka Navalnõi staabi Tomski osakonna kaks liiget Ksenija Fadejeva ja Andrei Fatejev.

Linnavolikogusse peaks esialgsetel andmetel jõudma ka Sergei Boiko, kes on Navalnõi meeskonna liige Novosibirskis, mis on Venemaas suuruselt kolmas linn.

Tomski linnavolikogu valimistel sai Ühtne Venemaa 24,5 protsenti häältest, kompartei kogus 17,5 protsenti, nimekiri "Uued inimesed" sai 15 protsenti, Liberaaldemokrtaatlik partei 14,4 protsenti, Õiglane Venemaa 11,2, Jabloko 9,2 ja Kasvupartei 5,3 protsenti häältest.

Kui kokku oli loetud 91 protsenti ühemandaadilistes ringkondades antud häältest, oli 27 ringkonnast 18-s võitnud kas opositsiooniliste nimekirjade kandidaadid või üksiküritajad.

Seega saab Ühtne Venemaa Tomskis 37 volikogu mandaadist 11, kompartei saab kaheksa, üksikkandidaadid kuus, "Õiglane Venemaa", Uued inimesed ja Jabloko kõik kolm, liberaaldemokraadid kaks ja Kasvupartei ühe koha. Eelmise, 35-kohalises linnaduumas oli Ühtsel Venemaal 21 mandaati ning nende fraktsiooniga ühines lisaks veel üheksa saadikut.

"Need tulemused lõhuvad täielikult müüdi nagu toetaks liberaale ainult kaks protsenti valijatest ning need toetajad elaks ainult Moskva kesklinnas," kommenteeris Navalnõi meeskonna liige Leonud Volkov Reutersile.

Vene närvimürgiga Novitšok mürgitatud Navalnõi, kes viibib ravil Saksamaal, on kutsunud üles niinimetatud targale valimisele, mille käigus antakse hääl kõige tõenäolisemalt võimuparteid võita suutvale kandidaadile. Navalnõi staap nimetas üle Venemaa umbes tuhat sellist kandidaati, kelle poolt soovitas oma hääle anda.

Ametlike esialgsete tulemuste kohaselt võitis Ühtne Venemaa Komis, Tatarstanis, Kamtšatkal ja veel rohkem kui kümnes regioonis.

Kuna valimistulemused ei ole veel lõplikult selged, ei ole ka teada, kui palju Navalnõi soovitatud kandidaate võitsid.

Ühtse Venemaa peasekretär Andrei Turtšak ütles, et partei sai valimistel, mida nähakse ettevalmistusena järgmise aasta parlamendivalimistele, kindla võidu ning tõrjus targa valimise strateegia eesmärgid.

Sõltumatu valimistevaatlejate rühmitus Golos teatas enne nädalavahetuse valimisi, et paljudel opositsioonikandidaatidel keelati kandideerimine, kaasa arvatud kompartei poliitikutel, mis on esindatud ka Vene parlamendis ja mis sageli toetab president Vladimir Putini olulisemaid poliitikaid.

Golos kritiseeris ka valimiste hajutamist kolmele päevale, kuna selliselt on vaatlejatel raskem märgata pettuste korraldamist.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: