Saksamaa: Putini-kriitik Navalnõi mürgitati Novitšokiga

{{1599059340000 | amCalendar}}
Foto: REUTERS/SCANPIX

Vene opositsiooniliidrile Aleksei Navalnõile Saksa haiglas tehtud analüüsid näitasid tema mürgitamist Nõukogude Liidu ajal välja töötatud närvimürgiga Novitšok, teatas kolmapäeval Saksa valitsus Moskvalt selgitust nõudes.

"On šokeeriv, et Aleksei Navalnõi langes Venemaal närvimürgi ohvriks," lausus Saksa valitsuse pressiesindaja Steffen Seibert.

"Valitsus mõistab selle rünnaku kõige karmimalt hukka. Vene valitsuselt taotletakse kiirelt selgitusi selle vahejuhtumi kohta."

Testid läbi viinud Saksa sõjavägi, mis konsulteeris Berliinis asuva Charité kliinikuga, kus Navalnõid ravitakse, "leidis kindlaid tõendeid Novitšoki perekonda kuuluvast keemilisest närvimürgist", märkis Seibert.

Navalnõil (44) hakkas ootamatult halb eelmisel neljapäeval lennul Tomskist Moskvasse ning lennuk tegi erakorralise vahemaandumise Omskis, kus teda esialgu ka raviti.

Charite haigla teatas tema seisundi mõningasest paranemisest, kuid opositsionäär endiselt kunstlikus koomas ja juhitaval hingamisel.

Juhtum meenutab kahte Kremliga seostatud mürgitamist Suurbritannias.

2006. aastal suri Londonis radioaktiivse polooniumi mürgistuse tagajärjel endine KGB agent Aleksandr Litvinenko. 2018. aastal aga üritati Inglismaa edelaosas Novitšoki abil tappa endist topeltagenti Sergei Skripali.

Saksa valitsus ütles, et teavitab oma järeldustest NATO ja Euroopa Liidu partnereid, et ühiselt juhtunule reageerida. Saksa välisminister Heiko Maas ütles, et on kutsunud välja Vene suursaadiku.

Novitšok on närvimürk, mille lõid Nõukogude Liidu teadlased külma sõja lõpus ning mida on võimalik manustada ülipeene pulbrina, vedelikuna või ka auruna. Mürgistuse tõsiduse tõttu on pikaajalist mõju liiga vara ennustada, hoiatas Saksa haigla.

Saksa arstid ütlesid varem, et analüüsid viitavad Navalnõi mürgitamisega koliinesteraasi inhibiitorite rühma kuuluva ainega.

"Üksnes riik (FSB, GRU) saab kasutada Novitšokki. See on väljaspool igasugust mõistlikku kahtlust," kirjutas Twitteris Navalnõi Korruptsioonivastase Fondi direktor Ivan Ždanov julgeolekuteenistusele ja sõjaväeluurele viidates.

Navalnõi liitlaste arvates võidi ta mürgitada Tomski lennujaamas joodud teega, kuid teda esimesena ravinud Vene arstid ütlesid, et ei leidnud mingeid märke mürgist.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles riiklikule uudisteagentuurile RIA Novosti, et Venemaad pole viimastest Saksa leidudest informeeritud.

Navalnõi mürgitamine võib raskendada Saksamaa ja Venemaa niigi jahedaid suhteid pärast mõrva Berliinis mullu augustis, mis Saksa prokuröride hinnangul telliti Venemaalt.

Saksa kantsler Angela Merkel on süüdistanud Venemaad ka küberrünnakutes enda vastu ja rõhutab, et tal on "ennekuulmatute" luurekatsete kohta ka kindlad asitõendid.

Reinsalu: see info nõuab kogu maailma tähelepanu

Eesti välisminister Urmas Reinsalu kirjutas sotsiaalmeedias, et Saksa valitsuse avaldus, et opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi mürgitati Novitšokiga, on kogu maailma tähelepanu nõudev info. "Niisugust ainet poes ei müüda, seega eeldada võib Vene ametivõimude korraldatud operatsiooni rahvusvahelises konventsioonis keelatud relvaga," seisis Reinsalu kommentaaris.

"Eesti peab oluliseks selle küsimuse tõstatamist rahvusvahelistes organisatsioonides ning sõltumatu uurimise läbiviimist. Läinud nädalal nõudsin Euroopa välisministrite koosolekul juhtumi rahvusvahelist uurimist ja kõnelesin sellest ka Saksa välisministriga. Täna õhtul olen olnud kontaktis Navalnõi meeskonna esindajatega ja kinnitanud, et Eesti Vabariik kui ÜRO julgeolekunõukogu liige suhtub sellesse juhtumisse väga tõsiselt," märkis Reinsalu.

Kreml lubab Navalnõi asjas täielikku koostööd

Kreml kinnitas kolmapäeval, et Venemaa on valmis opositsioonijuht Aleksei Navalnõi juhtumi asjas täielikku koostööd tegema.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles ajakirjanikele: "Üldiselt me kinnitame, et oleme selles küsimuses valmis ja meil on ka huvi täieliku koostöö ja andmevahetuse vastu Saksamaaga," kirjutas uudisteagentuur RIA Novosti.

USA ja EL mõistsid Navalnõi mürgitamise hukka

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen mõistis kolmapäeval hukka Vene opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi "põlastusväärse ja argpüksliku" mürgitamise.

Teo toimepanijad tuleb kohtu ette tuua, lausus ta, kui Saksa võimude andmeil leidis kinnitust Navalnõi mürgitamine Novitšoki perekonda kuuluva närvimürgiga.

Valge Maja teatas kolmapäeval, et on sügavalt mures seoses Saksamaa kinnitusega, et Vene presidendi Vladimir Putini väsimatu kritiseerija Aleksei Navalnõi mürgitati Venemaal.

"Aleksei Navalnõi mürgitamine pälvib täielikku hukkamõistu," kirjutas riikliku julgeolekunõukogu pressiesindaja John Ullyot Twitteris, juhtides tähelepanu asjalolule, et mürk oli Novitšok, mida Venemaa on varemgi kasutanud.

"Me teeme töötame koos liitlaste ja rahvusvahelise kogukonnaga, et panna need Venemaal viibivad isikud vastutama, kuhu ka tõendid ei osutaks, ning piirata nende pahaloomulise tegevuse rahastamist," lausus ta.

"Venemaa rahval on õigus väljendada oma vaateid vabalt, kartmata ükskõik millist kättemaksu, ja kindlasti mitte keemiarelvaga." 

NATO peasekretär Jens Stoltenberg mõistis kolmapäeval hukka närvimürgi Novitšok kasutamise Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi mürgitamiseks ning nõudis Moskvalt kohast juurdlust.

"Saksa valitsus teatas, et Aleksei Navalnõi langes Novitšoki rühma kuuluva närvimürgiga toime pandud rünnaku ohvriks. See on šokeeriv ning ma mõistan selle täielikult hukka," on öeldud Stoltenbergi avalduses.

Prantsusmaa nimetas närvimürgi Novitšok kasutamist Kremli kritiseerija Aleksei Navalnõi mürgitamist šokeerivaks ja vastutustundetuks, lisades, et Venemaal on vaja vastata tõsistele küsimutele.

"Ma mõistan kõige karmimalt hukka seesuguse mürgi šokeeriva ja vastutustundetu kasutamise," lausus välisminister Jean-Yves Le Drian.

Kutsudes Venemaad selgitama juhtunut, lisas ta: "Arvestades härra Navalnõi poliitilist staatust Venemaal, tekitab rünnak tema vastu tõsiseid küsimusi. Vene võimud on kohustatud neile vastama."

Suurbritannia peaminister Boris Johnson ütles kolmapäeval, et Venemaa opositsiooniliidri Aleklsei Navalnõi mürgitamine närvimürgiga Novitšok on ennekuulmatu ja šokeeriv ning kutsus Moskvat üles juhtunut selgitama.

"Oleme omal nahal kogenud Novitšoki surmavaid tagajärgi Ühendkuningriigis," kirjutas Johnson suhtlusvõrgustikus Twitter.

"Venemaa valitsus peab nüüd selgitama, mis juhtus härra Navalnõiga - me töötame koos oma rahvusvaheliste partneritega õigluse tagamise nimel," ütles Johnson.

Briti välisminister Dominic Raab tegi enen seda eraldi avalduse, milles nõudis, et Venemaa peab rääkima juhtunu kohta tõtt.

"Venemaa valitsus peab selgelt vastama ja avaldama tõe selle kohta, mis juhtus mister Navalnõiga," ütles Raab.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: