Viie riigi teadlased seavad Vene koroonavaktsiini kahtluse alla

Vene koroonavaktsiin.
Vene koroonavaktsiin. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Viie riigi teadlased tegid pöördumise, milles seadsid kahtluse Venemaa väited toimiva koroonavaktsiini väljatöötamisest.

Ameerika Ühendriikides Philadelphias tegutseva Temple'i ülikooli professor Enrico Bucci ütles uudistegaentuurile Reuters, et 15 teadlast viiest riigist väljendasid oma kahtlust rahvusvahelisele meditsiiniajakirjale Lancet saadetud ühiskirjas.

Reuters ei ole küll kirja sisuga saanud tutvuda, kuid viitab varasemalt veelgi suurema teadlasterühma väljendatud kahtlustele Lancetis ilmunud artikli suhtes. Selles tutvustati Venemaal Gamaleja instituudis loodud vaktsiini Sputnik-V esimese ja teise katsetustefaasi tulemusi. Teadlased leidsid, et mõlema faasi katsetuste tulemuste kohta esitatud andmetest järelduv muster paistab "äärmiselt ebatõenäoline".

Teisipäeval avaldatud kahtlused tõstavad taas esile rahvusvaheliselt valitseva skepsise Venemaa väidete kohta tõhusa vaktsiini loomisest, mis on saanud juba valitsuse heakskiidu. Vaktsiin on läbinud ainult esimese ja teise testimisfaasi, kuid kolmas faas, milles peaks osalema 40 000 katseisikut, ei ole veel alanud.

Lancetis 4. septembril avaldatud artiklis tutvustati juunis ja juulis läbiviidud uuringu tulemusi, milles osales 76 inimest. Mitte ühelgi katseisikul Vene teadlaste väitel negatiivseid kõrvalnähte ei ilmnenud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: