Navalnõi lasti Berliini haiglast välja

{{1600846020000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Reuters

Vene opositsiooniliider Aleksei Navalnõi, kes Lääne hinnangul mürgitati Novitšoki närvimürgiga, lasti haiglast välja, teatas kolmapäeval teda ravinud kliinik.

Berliini Charite kliinik, kuhu Navalnõi augustis koomaseisundis toimetati, teatas, et 32 päeva kestnud ravi tulemusena on patsiendi seisund piisavalt paranenud, et tema statsionaarne ravi lõpetada.

Haigla lisas, et Navalnõi lubati välja teisipäeval.

"Tuginedes patsiendi edusammudele ja praegusele seisundile, usuvad raviarstid, et täielik taastumine on võimalik," teatas Charite kliinik, kuid lisas, et mürgituse pikaajalist mõju on veel vara hinnata.

Navalnõi jääb praeguseks Saksamaale ravile, kinnitas kolmapäeval tema pressiesindaja.

"Aleksei Navalnõi jääb praegu Saksamaale, kuna tema ravi pole läbi saanud," ütles tema pressiesindaja Kira Jarmõš sotsiaalmeedias postitatud videos.

Navalnõi: rehabiliteerumine võtab veel aega

Navalnõi ütles kolmapäeval, et ta pole veel täielikult mürgistusest taastunud.

"Plaanid on alati lihtsad: füsioterapeut iga päev, võib-olla rehabilitatsioonikeskus, seisa ühel jalal, taasta täielik kontroll oma sõrmede üle, hoia tasakaalu," ütles Navalnõi sotsiaalmeedias.

Ta lisas, et avastab iga päev naljakaid seiku oma füüsiliste võimete kohta.

"Näiteks ei suuda ma vasaku käega palli visata. Oskan püüda, aga visata ei oska. Aju lihtsalt ei taha seda liigutust teha," kirjutas ta.

Opositsionääri liitlased on öelnud, et Navalnõi pöördub paranemise järel Venemaale tagasi. Kreml kinnitas kolmapäeval, et ta on teretulnud.

Navalnõi kirjutas sotsiaalmeedias, et end esimest korda pärast 24-päevast intensiivravi peeglis näha oli tõsine šokk.

"Ma arvasin, et mind ei lasta enam kunagi haiglast välja," tunnistas ta. "Aga arstid tegid imet."

44-aastane opositsionäär Navalnõi haigestus 20. augustil lennul Siberist Moskvasse. Kaks päeva pärast Omski haiglas veetmist toimetati ta ravile Berliini Charite kliinikusse, kus ta viibis 32 päeva, sellest 24 intensiivravipalatis.

Saksamaa teatel näitasid sõjaväe keemiarelvalaboris läbi viidud testid ühemõtteliselt, et Navalnõi mürgitati Nõukogude Liidus välja töötatud närvimürgiga Novitšok. Sama mürgiga üritati 2018. aastal Suurbritannias Salisburys tappa endist topeltagenti Sergei Skripali.

Prantsusmaa ja Rootsi laborites tehtud sõltumatud analüüsid kinnitavad Saksamaa tulemust.

Euroopa liidrid on nõudnud Moskvalt selgitust. Saksa kantsleri Angela Merkeli sõnul saab ja peab üksnes Venemaa mürgitamise kohta vastuse andma.

Esialgu arvasid Navalnõi liitlased, et ta mürk oli Tomski lennujaamas joodud tees, hiljem tuvastati hotellist mürgijälgedega veepudel.

Navalnõid esimesena ravinud Omski arstid väidavad, et nende analüüsid ei toonud ilmsiks ühtki mürgist ainet. Kreml on lükanud tagasi rahvusvahelised nõuded, et Navalnõi mürgitamise asjus viidaks läbi sõltumatu juurdlus.

Navalnõi ise ütles esmaspäeval esimeses blogipostituses pärast koomast ärkamist, et Lääne laborid leidsid Novitšoki jälgi nii tema keha seest kui pealt.

Ta märkis, et Venemaa ei ole ikka veel juurdlust algatanud, kuid "midagi muud ei olnudki oodata".

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: