Magnum peab AKH lepingute üle võtmiseks Apothekaga läbirääkimisi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Aivar Linnamäele kuuluv Apteekide Koostöö Hulgimüük (AKH) OÜ teatas kolmapäeval, et lõpetab omaniku otsusest tulenevalt tegevuse. Margus Linnamäele kuuluv Magnum on alustanud hulgimüügi läbirääkimisi Apothekaga ning plaanib lähiajal alustada koostöökõnelusi ka Südameapteegiga.

"Olukorras, kus üks ettevõte lõpetab tegevuse, näeme otseloomulikult võimalust oma kliendiportfelli laiendada. Usume, et iga hulgimüüja turul, teeb endast kõik oleneva, et pakkuda partnerlussuhet tegevust lõpetava ettevõtte klientidele," märkis Magnumi kommunikatsioonijuht vastuses ERR-ile.

Magnumi teatel on firma alustanud praeguseks läbirääkimisi Apotheka kaubamärki kandvate apteekidega, et olla nende hulgimüügipartner. Samuti plaanib firma lähiajal alustada koostöökõnelusi Südameapteegi kaubamärki kandvate apteekidega.

Apotheka apteegiketi omanik oli enne apteegireformi Terve Pere Apteek OÜ, mis kuulus samuti Magnumile.

Konkurentsiamet teatas varasemalt ERR-ile, et veel pole teada, kuidas turg peale AKH tegevuse lõpetamist kujuneda võib, kuid kui firma kliendid Magnumile üle läheks, ei ole hulgimüügifirma valitsev osakaal turul keelatud.

Sotsiaaministeerium palus konkurentsiametil paari nädala eest uurida, kas Apteekide Koostöö Hulgimüük on seotud teiste hulgimüügi ettevõtetega, mistõttu pole turul tegelikku konkurentsiolukorda.

Nimelt kuulub 22 protsendilise turuosaga Apteekide Koostöö Hulgimüük osaliselt Aivar Linnamäele. Tema vennale Margus Linnamäele kuulub 29 protsendilise turuosaga Magnum Medical, mis varustab Apotheka apteeke. Benu apteekidele frantsiisi pakkuvale Tamro Eestile kuulub 29 protsenti turust. Kuna Apteekide koostöö Hulgimüük teatas kolmapäeval, et lõpetab novembrist tegevuse, siis põhimõtteliselt pole põhjust ettevõtet edasi uurida.

Konkurentsiameti järelevalveosakonna juhataja Juhan Põldroos ütles, et kui ettevõte enam ei tegutse, siis ei ole praktilist põhjust uurida. "Aga ma võin teiseltpoolt kinnitada, et see ravimisektor on meie jaoks selline pidev protsess, et ega see ei tähenda, et ravimisektoris toimuv konkurentsiameti jaoks kuidagi laua pealt maha läheks," ütles Põldroos.

Ühe suure hulgimüüja tegevuse lõpetamine toob kaasa suuri muutusi ravimimüügi turul.

Ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk ütles, et muutus puudutab apteeke, kes olid harjunud hulgimüüja käest ravimeid tellima. "Nemad peavad läbi ajama nendega, kellega neil veel suhted on loodud või siis leidma endale uued koostööpartnerid," sõnas Kiisk.

Tamro Eesti tegevjuht Tanel Kuusmann märkis, et Tamrol puudub täpne arusaam, mis sellele uudisele veel järgneb. "Lihtsalt ühe sellise suure hulgimüügi sulgemine, et mis saab klientidest, jne. Et meile tundub, et see on nagu ühe mingi uudise üks osa. Meie poolt oleme valmis suletava hulgimüügimüüja kliente teenindama, ka suuremas mahus kui seni oleme seda teinud," rääkis Kuusmann.

Magnumi kontsern teataski juba täna "Aktuaalsele kaamerale", et soovib pakkuda partnerlussuhet lõpetava ettevõtte klientidele. Tänaseks on juba alustanud läbirääkimisi Apotheka kaubamärki kandavate apteekidega ja lähiajal alustatakse koostöökõnelusi Südameapteegi apteekidega. Ravimite hulgimüügis võib nüüd tekkida olukord, kus üks ettevõte saavutab turgu valitseva seisundi ehk üle 40 protsendi turust. Kuid selles pole midagi seadusevastast, karistatav on vaid selle olukorra kuritarvitamine.

Juhan Põldroos ütles, et kõige kriitilisem küsimus on see, kas ettevõte on oma seisundit kuritarvitanud. "Konkurentsiseaduses on kaunis pikk nimekiri sellest: liiga kõrged hinnad, diskrimineerimine, erinevad hinnakujunduslikud võtted," sõnas ta.

Küsimusele, kas ravimiturul õiglane konkurents toimib, vastas vastas Põldroos, et kahjuks on Eestis turg kontsetreerunud väheste tegijate kätte. 

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: