X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Svetlana Aleksijevitš lahkus Valgevenest

Svetlana Aleksijevitš oma koduuksel.
Svetlana Aleksijevitš oma koduuksel. Autor/allikas: SCANPIX / TASS / Natalia Fedosenko

Nobeli kirjanduspreemia laureaat Svetlana Aleksijevitš, kes on ainus seni veel Valgevenes repressioonidest pääsenud opositsiooni juhtorgani liige, sõitis esmaspäeva hommikul Saksamaale.

Aleksijevitš lahkumine riigist ei ole siiski seotud tema kui opositsiooniliikme suhtes algatatud kriminaalasjaga, vaid ta sõitis riigist ära muudel põhjustel, ütles tema esindaja Tatjana Tjurina esmaspäeval portaalile TUT.by. "Miks peaks Svetlana Aleksandrovna oma kodumaalt igaveseks ära sõitma? Mitte midagi sellist, ta sõitis isiklikel põhjustel. Tal on plaanitud kohtumised, raamatulaat Rootsis, Sitsiilias antakse talle üle auhind," rääkis Tjurina.

Tema sõnul ei saanud Aleksijevitš varem ära sõita, kuna ta tervis ei olnud reisimiseks piisavalt korras. Küsimusele, millal ta kodumaale tagasi pöördub, vastas Tjurina, et see sõltub sündmuste arengust ning tema enesetundest.

Aleksijevitš oli jäänud ainsaks opositsiooni koordinatsiooninõukogu seitsmeliikmelisest presiidiumist, keda Valgevene võimud ei ole seni vahistanud ega sundinud riigist lahkuma. Koordinatsiooninõukogu moodustamise algatas opositsiooni presidendikandidaadi Svjatlana Tsihhanovskaja valimisstaap ning sellega liitusid mitmed juhtivad ühiskonnategelased ja eksperdid.

Võimud algatasid koordinatsiooninõukogu loomise järel 20. augustil kriminiaalasja paragrahvi alusel, mis käsitleb üleskutseid riikliku julgeoleku ohustamisele. Riigi senine liider Aleksandr Lukašenko nimetas nõukogu mustasajalisteks, kes soovivad võimu haarata. Pärast seda on mitmed mitmed inimesed koordinatsiooninõukogust lahkunud.

9. septembril teatas Aleksijevitš, et ei kavatse riigist lahkuda. Hommikul oli saanud teatavaks, et tundmatud isikud olid püüdnud tungida tema korterisse. Seejärel lubasid teda kaitsta Euroopa Liidu riikide suursaadikud.

18. septembril sai pärast halduskaristuse kandmist vabadusse presiidiumi liige, Minski traktoritehase streigikomitee esimees Sergei Dõlevski.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: TUT.by

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: