Küberkurjategijad varastasid Soome psühhoteraapia keskuse patsientide andmed

Arvutiklaviatuur.
Arvutiklaviatuur. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Küberkurjategijad murdsid sisse Soomes asuva psühhoteraapia keskuse Vastaamo arvutisüsteemi ning said kätte delikaatseid andmeid patsientide kohta.

Lisaks inimeste nimedele, isikukoodidele ja kontaktandmetele on varastatud ka näiteks haiguslood.

Esialgu püüti raha välja pressida ettevõttelt, ähvardades vastasel juhul andmed avalikustada. Nüüd on aga väljapressijad ühendust võtnud ka patsientidega ja nõuavad raha, ähvardades inimeste tervisemured avalikult internetti riputada.

Soome ringhäälingu YLE teatel nõutakse inimestele saadetud teadetes, et lähema 24 tunni jooksul tuleb maksta 200 euro väärtuses bitcoine. Kui ettenähtud aja jooksul makset ei tehta, kasvab summa 500 euroni.

Kui ohver keeldub maksmast, ähvardatakse avalikuks teha nii inimese andmed, haiguslugu kui ka terapeudiga peetud vestluste üleskirjutused.

Esialgu pole teada, kas andmete varastajad on ka väljapressijad, või kasutab keegi avalikuks tulnud andmevargust ja inimeste muret ära, et püüda raha saada.

Soomes ilmsiks tulnud andmevarguse tõttu kutsub siseminister Maria Ohisalo ministrid kokku, et arutada küberturvalisuse tugevdamist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: