Prantsusmaa kutsus moslemiriikides viibivaid prantslasi ettevaatlikkusele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Prantsumaa-vastane meeleavaldus Pakistanis Lahore linnas.
Prantsumaa-vastane meeleavaldus Pakistanis Lahore linnas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Prantsusmaa võimud kutsusid prantslasi, kes elavad või reisivad moslemienamusega riikides, ettevaatlikkusele seoses pahameelega, mille on islamiriikides vallandanud prohvet Muhamedi kohta avaldatud pilapildid.

"Soovitav on olla äärmisel valvas, eriti reisimisel ja kohtades, kus käib palju turiste või kus on välisprantslaste kogukonnad," öeldakse teisipäeval avaldatud Prantsuse välisministeeriumi hoiatuses.

Soovitus oli suunatud esmajoones Indoneesias, Bangladeshis, Iraagis ja Mauritaanias viibivatele prantslastele, keda kutsuti hoiduma eemale igasugustes karikatuuride-teemalistest meeleavaldustest ja muudest avalikest kogunemistest.

Samasuguse soovituse andis Prantsuse saatkond Ankaras ka Türgis elavatele prantslastele.

Tüli vallandas 16. oktoobril Prantsusmaa ühes koolis juhtunu, kus tšetšeeni päritolu nooruk tappis julmalt õpetaja Samuel Paty, kes oli koolitunnis näidanud Muhamedist joonistatud karikatuure. Sarnaste pilapiltide avaldamise tõttu oli 2015. aastal satiirilehe Charlie Hebdo toimetuses tapetud 12 inimest.

Prohvet Muhamedi kujutamist peavad paljud moslemid solvanguks, kuid Prantsusmaal seostuvad need revolutsiooniaegadesse ulatuva uhke ilmaliku traditsiooniga sõnavabadustest. Paty mõrvamise järel esines president Emmanuel Macron kirgliku kõnega sõnavabaduse ja Prantsusmaa ilmalike väärtuste kaitseks. See aga põhjustas pahameele moslemimaades.

Vastasseis islamiusu ja sõnavabaduse üle tõi kaasa islamiriikide kriitika Prantsusmaa suhtes ning üleskutsed boikoteerida Prantsuse kaupu. Kriitika üheks eestvedajaks sai Türgi president Recep Tayyip Erdogan, kes esines president Macroni suhtes solvanguga, misjärel Prantsusmaa kutsus oma saadiku kodumaale konsultatsioonidele.

Araabia maailma juhtriik Saudi Araabia püüdis siiski teisipäeval pingeid maandada, kritseerides küll pilapiltide avaldamist, kuid hoidus Prantsuse kaupade bokoteerimise üleskutsetest.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: