X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eesti mägironimise eestvedaja Tõivo Sarmet suri koroonasse

Tõivo Sarmet Everestil.
Tõivo Sarmet Everestil. Autor/allikas: mägiekspeditsioonide klubi

Reedel suri ootamatult Eesti mägironimise eestvedaja Eesti esimese Everesti ekspeditsiooni juht Tõivo Sarmet. Mägiekspeditsioonide klubi teatel suri 76-aastane Sarmet pärast lühiajalist haiglaravil viibimist koroonadiagnoosiga.

1944. aastal sündinud Sarmet oli mitmekordne Eesti meister matkamises ja jääronimises, kes nimetati 1991. aastal ka Nõukogude Liidu meistersportlaseks. Ta sooritas üle 30 kaugmatka, neist ligi pooled kõrgeima raskusastmega.

Tõivo Sarmeti tuntumad õpilased on Raivo Plumer, Ivar Lai, Margus Proos, Heiki Erm, Tarmo Riga, Alar Sikk. Ta on kuulunud matkaliidu juhatusse ning asutas ja juhtis Eesti mägiekspeditsioonide klubi.

Sarmet on tõusnud viie maailmajao kõrgemaile tipule, kahele 8000-meetrisele mäetipule ja endise Nõukogude Liidu neljale 7000-meetrisele mäetipule. Ta on üks kümnest eestlasest, kellele on omistatud alpinistide hulgas kõrgelt hinnatud lumeleopardi aunimetus.

Tõivo Sarmeti tuntuimaks saavutuseks kujunes Eesti oma Everesti ekspeditsiooni korraldamine 2003. aastal, mille käigus tõusis Alar Sikk esimese eestlasena Džomolungma mäetippu ja heiskas seal Eesti rahvuslipu.

Tähelepanu pälvisid ka Sarmeti korraldatud eestlaste esimesed ekspeditsioonid Lõuna-Ameerikasse ja Alaskale. Sarmeti juhtimisel tegid Eesti mägironijad algust rahvusvaheliselt aktsepteeritavate tõusudega 8000-meetristele mäetippudele.

Tõivo Sarmet on koos Raivo Plumeriga kirjutanud 2005. aastal mälestusteraamatu "Everesti päevik". Tema ekspeditsioonidest on valminud ka kaks dokumentaalfilmi.

Lahkunut jäävad leinama abikaasa ja kolm poega.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: