Rootsi parlamendi enamus soovib NATO-sse astumise võimalust

NATO lipp.
NATO lipp. Autor/allikas: Ardi Hallismaa

Rootsi parlamendi välis- ja kaitsepoliitika ühiskomitee otsustas kolmapäeval, et NATO liikmesuse taotlemise võimalus peab olema osa riigi julgeolekupoliitikast sarnaselt Soomele.

Enamuse toetus nõndanimetatud NATO-variandile sai kinnituse, kui parlamendi suuruselt kolmas fraktsioon, Rootsidemokraadid, asusid osaliselt toetama Koonderakonna, Keskerakonna ja liberaalide seisukohta.

Rootsidemokraadid ei toeta sarnaselt teiste erakondadega otseselt NATO liikmesust, kuid on nüüd valmis hoidma selle taotlemise võimaluse avatuna.

Rootsidemokraatide sõnul lihtsustab sellise võimaluse kirjutamine Rootsi seisukohta kaitsekoostöö süvendamist Soomega.

Soomes on võimalus taotleda vajaduse korral NATO liikmesust juba pikka aega ametlik seisukoht. Viimati oli see kirjas sel sügisel heakskiidetud välis- ja julgeolekupoliitika raportis.

Rootsi parlamendi julgeolekupoliitilisest seisukohast valitsusele teada andmine otsustatakse järgmisel nädalal täisistungil.

Julgeolekupoliitiline seisukoht NATO-variandist seaks sotsiaaldemokraatide ja roheliste valitsuse keerulisse olukorda, kuna mõlemad parteid on olnud vastu isegi alliansi liikmesuse taotlemise võimalusele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: