USA ravimiamet andis Pfizeri ja BioNTechi koroonavaktsiinile kasutusloa

Foto: ZUMAPRESS.com/SCANPIX

USA ravimiamet andis erakorralise kasutusloa ravimihiiu Pfizer ja Saksa ettevõtte BioNTech koroonavaktsiinile. President Donald Trump lubas, et vaktsineerimine algab 24 tunni jooksul, ametnikud räägivad siiski esmaspäevast. BioNTechi juhi sõnul tuleb allergikute puhul kaaluda, kas vaktsineerida või mitte.

USA on kuues riik, kus Pfizeri ja BionTechi vaktsiin kasutusloa sai ja ettevõtte juhid usuvad, et nii-öelda roheliste tulede süttimine jätkub, vahendas "Aktuaalne kaamera".

BioNTechi kaasasutaja Ugur Sahin ütles, et kõige olulisem on, et olukorras kus pandeemia on väljunud kontrolli alt, saab anda inimestele lootust ja kindlustada pandeemia lõpu algus.

Suurbritannias juba alanud vaktsineerimine on toonud hoiatusi, et vaktsiin vallandab allergikutel tõsise vastureaktsiooni.

"Viimastel päevadel on Suurbritannias vaktsineeritud umbes 20 000 inimest. Me oleme kuulnud kahest allergilisest reaktsioonist ja mõlemad inimesed olid ka varem kogenud tõsiseid allergilisi reaktsioone ja neil oli kaasas adrenaliinisüstal. Tuleb olla äärmiselt ettevaatlik kui on teada, et inimesel on olnud eelnevalt anafülaktiline šokk. See ei tähenda otsest vastunäidustust, aga see nõuab ettevaatust ja riskide juhtumipõhist hindamist, kas teda tuleks vaktsineerida või mitte. Aga sama kehtib kõikide vaktsiinide kohta," rääkis Sahin.

USA ravimiameti juht Stephen Hahn ütles, et ei vasta tõele ajakirjanduses avaldatud spekulatsioonid, nagu lubanuks president Donald Trump ta lahti lasta kui heakskiitu teatud ajaks ei tule. Trump lubas vaktsineerimisega alustada 24 tunni jooksul ja esmajärjekorras saavad vaktsiini eakad inimesed, meedikud ja teised eesliini töötajad.

USA vaktsiiniprogrammi juht, kindral Gustave Perna ütles, et loodab esimeste saadetiste kohale jõudmist esmaspäeva hommikul.

"Ärge saage valesti aru, laialivedamine on alanud. Praegu pannakse vaktsiin karpidesse, laaditakse peale ja kontrollitakse kvaliteeti. Järgmise 24 tunni jooksul hakkab vaktsiin liikuma Pfizeri tehasest UPS-i ja FedExi keskustesse ja seejärel liigub see üle riigi 636 kohta," rääkis Perna.

Lisaks USA-le ja Suurbritanniale on Pfizeri ja BioNTechi vaktsiinile juba kasutusloa andnud Kanada, Bahrein, Saudi Araabia ja Mehhiko. Euroopa ravimiamet on otsust lubanud enne aasta lõppu. Täiendavalt loodavad veel mitmed vaktsiinid peagi lubadeni jõuda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: