Haiglajuhid prognoosivad: haiglad on aasta alguseks käpuli

{{1608638280000 | amCalendar}}
Põhja-Eesti regionaalhaigla.
Põhja-Eesti regionaalhaigla. Autor/allikas: PERH

Eesti suuremate haiglate juhid ei usu, et inimesed suudavad pühade ajal distantsi hoida ning seetõttu on uue aasta alguses oodata raskusi plaanilises ravis. Probleeme tekitab ka viiruse levik haiglapersonali seas.

Põhja-Eesti regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu rääkis ERR-ile, et PERH-i töötajate seas on 43 positiivse koroonatesti andnud inimest ning karantiinis on 77 lähikontaktset. "Need numbrid igapäevaselt muutuvad. Kes tuleb isolatsioonist ja karantiinist välja, kes tuleb juurde," lausus Peedu.

Peedu sõnul on meditsiinipersonali haigestumine murettekitav ja mõjutab oluliselt ka haigla tööd tuues alles jäänud töötajatele kaasa ületunde.

PERH-is on hetkel ravil 66 koroonapatsienti, nendest intensiivravis üheksa, kellest omakorda kuus on juhitaval hingamisel.

Peedu hinnangul toovad pühad haiglates kaasa koroonapatsientide kasvu. "Teadlaste arvutused on ka haiglaravi vajavate patsientide osas väga täpseks osutunud. Tänase seisuga on haiglaravil 362 inimest. Me eeldame, et jõulude ja aastavahetuse ajal ikkagi saadakse rohkem kokku inimestega kui võiks saada. Kui jätkub see, et iga päev tuleb haiglatesse 40 patsienti, on aastavahetuseks Eesti haiglates 500 Covid-patsienti. Seda kõike arvestades pole mul kahtlust, et 500 me saame aasta alguses kätte," sõnas Peedu.

"Sellisel juhul on haiglad aasta alguses päris käpuli. Ma olen päris kindel, et sellise stsenaariumi korral täiendavad piirangud Eestis peavad tulema, seal enam möödapääsu ei ole," kommenteeris Peedu.

Ida-Tallinna keskhaigla juhatuse esimees Ralf Allikvee ütles ERR-ile, et praegu on töölt eemal umbes 150 inimest, nende seas umbes 60 kooronapositiivset.

"Täna veel tuleme toime. Aga kui nii edasi läheb ja sama suur vabadus ümberringi on, siis asi läheb väga kriitiliseks," ütles Allikvee.

"Mulle need pühad ei meeldi asutusejuhina. Inimesed on täisvabaduses ja nii kurb kui see ka ei ole, siis inimesed ei anna endale aru. Ida-Viru ravijuht Kariis (Dr. Toomas Kariis - toim.) ütles väga ilusasti ETV-s, et eelkõige selleks, et me sellega toime tuleks, peavad inimesed iseennast kaitsma. Aga kuna inimene käega seda viirust ei kompa, siis tekib tunne, et häda pole midagi ja ta ennast ei kaitse. Ja kui ta ennast ei kaitse, siis ümbruskonnaga pole midagi teha," sõnas Allikvee.

Allikvee sõnul on haiglas praegu umbes 60 koroonapatsienti, kohti koroonahaigetele on aga 63. "Kui tuleb käsk, siis tuleb osakonda laiendada ja siis praktiliselt plaaniline töö on selleks aastaks unustatud," rääkis Allikvee.

Allikvee andis oma soovituse pühade veetmiseks. "Pere ringis, maskid ainult, käte desinfitseerimine, distants ja 2+2 reegel. Need jõulud ja uus aasta on tõesti teistmoodi, kui me oleme harjunud, aga me oleme palju pidutsenud, võime olla natuke tagasihoidlikumalt ka," lausus Allikvee.

Popov: haigeid tuleb pühadel juurde, tööl on vähem personali

Lääne-Tallinna keskhaigla juht Arkadi Popov kutsub üles inimesi hoiduma kaubanduskeskustest ja kingitusi ning ka toitu koju tellima. "Internetipoed võimaldavad tänasel päeval seda väga hästi," märkis ta.

"Juhul kui on kindlasti plaanis perekondlik pidu, siis suuremaid ei soovita tänases olukorras korraldada. Aga ka perekondliku peo puhul peaks inimeste ring olema minimaalne ja ka küsima üle, ega külalistel sümptoimeid ei ole. Mida vähem inimesi tuleb seda parem. Kõige parem on ikkagi tähistada sel korral jõule kitsamas perekondlikus ringis," lisas ta.

Haigla on pühadeks ette valmistumas, periood tõotab aga tulla raske. "Tänasel päeval on Lääne-Tallinna Keskhaiglas olukord stabiilne ja meie valmistume jõuludeks. See periood on alati selles mõttes raske, et haigeid tuleb juurde, samas väljakirjutamise protsess pühade ajal on mingil määral pidurdatud, sest tööl on vähem personali," kirjeldas ta lähipäevade olukorda.

Popovi sõnul on haiglas teisipäevase seisuga ravil 59 koroonaviirusega patsienti. "Muidugi valmistume selleks, et meil oleks rohkem vabu kohti ka pühadeks. Ma tean, et teistes haiglates voodihõive on kõrgem isegi kui meil, meil on see umbes 60 protsendi ringis, teistes Tallinna haiglates on üle 80. Me hea meelega aitame kolleege teistest haiglatest," ütles ta.

Lääne-Tallinna Keskhaigla töötajatest on haiged ning kodus eneseisolatsioonis 23 inimest. "Täna on 16 inimest, kes on karantiinis. Sellega on meil olukord täna kontrolli alla, aga tegemist on epideemiaga ja olukord võib areneda kiiresti ja olla ettearvamatu," lisas ta.

Popov kirjeldas, et haiglatöötajate kaitsmiseks on paigas mitmed reeglid. Erinevates osakondades on kasutusel erinev isikukaitsevahendite kasutamise tase. Kõik peavad kandma kirurgilisi maske, mõnes tsoonis on isikukaitsevahendite tase kõrgem nagu erakorralise meditsiini osakonnas ja covid-osakonnas. "Seal peavad inimesed arvestama sellega, et ka söömine pauside ajal peab olema korraldatud nii, et personal sööb ainult erinevatel aegadel, ei tohi ristuda. Minimeerima peab olukordi, kus inimesed on koos ilma isikukaitsevahenditeta," ütles ta.

"Kõik peame adapteeruma selle olukorraga, ka meedikud peavad olema eriti ettevaatlikud, et tagada haiglate efektiivne töö," lisas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: