EL-i allikad: Brexiti kaubanduslepe on võimalik lähitundidel

Foto: EPA/SCANPIX

Euroopa Liit ja Suurbritannia võivad Brexiti-järgse kaubandusleppe tingimustes kokkuleppepe jõuda lähitundidel, teatasid Euroopa allikas kõneluste jätkudes AFP-le.

Mitme uudistekanali andmeil on Suurbritannia ja Euroopa Liit saanud kaubandusleppe valmis. Küsimus on vaid selles, kas lepe avalikustatakse kolmapäeval või neljapäeval, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Euroopa Liit on palunud liikmesriike valmistuda uueks kaubandusleppeks 1. jaanuaril, nii kinnitasid kolm diplomaatilist allikat. Kinnitamata andmetel kavatseb Briti peaminister Boris Johnson teha veel kolmapäeva õhtul avalduse, kuid teadmata on selle sisu ehk et kas see puudutab kaubanduslepet või koroonaviiruse leviku vastaseid piiranguid.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets pidas leppe sündimist tõenäoliseks. "Pigem on tõesti tõenäoline, et lepe sünnib, kui see et lepet ei sünni. Räägitakse läbi viimaseid detaile, mis on ka küll väga keerulised, aga mõlemad osapooled ikkagi üritavad iga hinna eest kokkuleppele jõuda. Eks aega jääb selles mõttes järjest vähemaks, sest on ka vaja mõlemal poolel, nii Briti parlamendil kui ka Euroopa Parlamendil veel selle lepinguga tutvuda ja ka liikmesriikidel. Nii et lähipäevadel on see viimane tähtaeg, millal see lepe peaks sündima," kommenteeris Kasemets.

"Me oleme lõppfaasis"

"Me oleme lõppfaasis," ütles üks ametiisik. Küsimusele, kas see tähendab kokkulepet hiljem kolmapäeval, vastas läbirääkimistele lähedane allikas: "Väga tõenäoliselt, jah."

Briti nael tugevnes lootusrikka teate järel tasemele 1,35 dollarit naela kohta. Euro suhtes tugevnes naelsterling 90,16 pennile.

Diplomaadid EL-i liikmesriikidest olid aga vähem optimistlikud ja hoiatasid, et lepe tuleb veel üle vaadata ja sellega võib probleeme olla.

Kui leppeni jõutakse, tuleks see vaid loetud päeva enne Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidu ühisturult 1. jaanuaril.

Leppe peavad heaks kiitma liikmesriigid ning selle peavad üle vaatama ka juristid. Samas on võimalik anda sellele enne Brexiti üleminekuperioodi lõppu ajutine heakskiit, mis ennetaks leppeta lahkumist.

Läbirääkimistel võtsid esmaspäeval juhtrolli Briti peaminister Boris Johnson ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, kuivõrd ametnikud ei suutnud erimeelsusi kalapüügiõiguse osas ületada.

Sügavad erimeelsused kalanduses

Erimeelsused poolte vahel on kalanduse asjus sügavad ning EL-i kalurid on silmitsi järsu langusega saagis, mida nad Briti vetest püüda võivad.

London nõuab, et EL-i kalurite osa umbes 650 miljoni eurosest aastasest saagist langeks kolmandiku võrra kolme aasta jooksul.

Brüssel ja riigid nagu Prantsusmaa, Taani ja Holland on nõudnud, et langus oleks 25 protsenti kuue aasta jooksul.

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ütles teisipäeval suursaadikutele ja Euroopa Parlamendi liikmetele, et tegi kalanduse osas oma viimase pakkumise ja nüüd on asi poliitiliste liidrite käes.

"Edusamme on tehtud. Enamik küsimusi on esialgu lahendatud või lahenduse lähedal," edastas üks diplomaat Barnier' öeldut.

"Kuid erimeelsusi kalanduse osas on raske ületada. Kahjuks ei liigu Ühendkuningriik piisavalt, et kalanduse osas õiglase leppeni jõuda."

Brüssel oli valmis pidama läbirääkimisi kuni aasta lõpuni või isegi kauem, kuid aeg ka leppe ajutiseks heakskiitmiseks on otsakorral.

Üks diplomaat hoiatas: "Barnier ei suutnud liikmesriikidele öelda, kas lepe tuleb homme, enne jõule, uusaastal või 2021. aasta suvel."

Diplomaat teisest liikmesriigist ütles, et kui kolmapäeval läbimurret ei tehta, jätkuvad kõnelused järgmisel nädalal.

Juhul kui leppeni ei jõuta, hakkavad kahepoolsele kaubandusele kehtima Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) tingimused, mis toovad kaasa tollimaksud toidu- ja muudele kaupadele.

Suurbritannia ja Prantsusmaa said aimdust leppeta lahkumisega kaasnevast kaosest sel nädalal, kui piirid uue koroonaviiruse tüve tõttu järsult kinni pandi. Sulgemine viis tohutu veokijärjekorrani ja mureni defitsiidi pärast.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: