EL ja Suurbritannia loodavad kaubandusleppest teatada jõululaupäeval

Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp.
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Suurbritannial ja Euroopa Liidul on kavas teha jõululaupäeval teatavaks Brexiti-järgne kaubanduslepe, mille üle on peetud läbirääkimisi üle kümne kuu.

Pooled lootsid kokkuleppest teatada juba kolmapäeval ja mitme Briti lehe esiküljel kuulutatigi peamnister Boris Johnsoni võitu. EL-i liikmesriikidel oli aga leppe teksti kohta veel küsimusi ja nii jätkusid kõnelused ööselgi.

Viimastel andmetel peaksid Johnson ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kuulutama kokkuleppe välja jõululaupäeva hommikul.

Üks EL-i allikas ütles uudisteagentuurile AFP, et kui kõik läheb hästi, peetakse kell 7.00 GMT (9.00 Eesti aja järgi) veel viimane telefonivestlus kokkuleppe kinnituseks.

"Loodetavasti tehakse algust homme varahommikul," ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja Eric Mamer pärast keskööd Twitteris ja soovitas nii diplomaatidel kui ajakirjanikel korraks magama minna, et hommikul taas selge peaga tööle asuda.

Mõni tund varem olid EL-i ametnikud ajakirjanikele öelnud, et kõnelustega ollakse lõppjärgus.

Diplomaatilised allikad ütlesid aga, et liikmesriigid, eriti Prantsusmaa, tahtsid, et Euroopa Komisjon läheks brittide juurde tagasi ja nõuaks mõnede kokkuleppe osade kohta eraldi tagatist.

Kui leppeni jõutakse, tuleks see napilt nädal enne Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidu ühisturult 1. jaanuaril.

Kokkuleppe peavad heaks kiitma liikmesriigid ning selle peavad üle vaatama ka juristid. Samas on võimalik anda sellele enne Brexiti üleminekuperioodi lõppu ajutine heakskiit, mis ennetaks leppeta lahkumist.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: