X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Referendumi muudatusettepanekud ulatuvad regionaalpoliitikast eutanaasiani

{{1609337100000 | amCalendar}}

Riigikogu liikmed asusid esitama muudatusettepanekuid abielureferendumi eelnõule. Ettepanekute seas soovivad parlamendisaadikud panna rahvahääletusele nii regionaalpoliitika korraldamise küsimusi kui eutanaasia lubamise ja 30-tunnise töönädala rakendamist.

Oma ettepanekud on kolmapäeva õhtuks lisaks abielureferendumi korraldamise vastastele opositsioonisaadikutele esitanud ka keskerakondlased Oudekki Loone ja Andrei Korobeinik.

Loone hinnangul peaks panema rahvahääletusele küsimus "Kas Eestis tuleks tööaja üldise riikliku normina kehtestada kuus tundi päevas ehk 30 tundi nädalas?". Loone märgib seletuskirjas, et kaheksatunnine tööpäev on kultuuriliselt juurdunud nähtus ning kaheksatunnise tööpäeva jooksul ei ole tööpäev reaalselt produktiivne. Loone tõi välja, et uuringute kohaselt lühem tööpäev pigem tõstab produktiivsust, kuna töötaja on puhanum ja vähem stressis.

Koalitsioonisaadik Korobeinik (KE) soovib küsida rahvalt, kas aastaks 2024 peaks keelustama karusloomafarmid, kas Eesti peaks vähendama metsaraie mahte ning kas Eesti peaks lõpetama kellakeeramise ja jääma suveajale.

"Rahvahääletuse korraldamine on hea võimalus teada saada rahva arvamust olulistel teemadel. Kuna iga rahvahääletuse korraldamisega kaasneb märkamisväärne kulu riigieelarvele, on mõistlik esitada korraga mitu küsimust," kirjutas Korobeinik seletuskirjas.

Keskerakonna fraktsiooni kuuluv parteitu Imre Sooäär soovib küsida rahvalt, kas kõik Eesti pered peaksid olema perekonnaseaduse kaitse all.

Ettepanekute sisu ulatub tõsistest küsimustest hümnivariantide pakkumiseni

Sotsiaaldemokraatlik erakond esitas ühiselt 5800 muudatusettepanekut, mis ulatuvad näiteks sookvootide kehtestamisest Eesti hümni muutmiseni.

Reformierakond esitab kolmapäeval kella viieks riigikogu põhiseaduskomisjonile üle abieluteemalise rahvaküsitluse eelnõule tehtud 3500 muudatusettepanekut.

Eraldi esitasid oma muudatusettepanekud SDE fraktsioonist Lauri Läänemets, Heljo Pikhof, Helmen Kütt, Riina Sikkut, Jaak Juske ja Raimond Kaljulaid.

Läänemets esitas eelnõule 28 muudatusettepanekut, mille hulgast leiab samuti küsimuse, kas Eestis võiks olla neljapäevane töö- ja koolinädal.

Läänemets soovib teiste seas panna rahvahääletusele ka küsimuse, kas Eestis võiks saada lapsi surrogaatema abil ning kas jalgratturid võiksid kergliiklustee puudumisel sõita kõnniteel. Samuti soovib Läänemets rahvalt küsida, kas Eestis peaks lubama eutanaasia ja kas riigikogu valimistel osalemine peaks olema kohustuslik.

Mitmed Läänemetsa esitatud küsimused keskendusid ka regionaalpoliitikale, nagu kas riik peaks toetama vanamajade kordategemist väikelinnades ning kas riik peaks tagama pakiautomaadi 100 elanikuga asulas.

Sikkut pakkus välja kuus küsimust, mis on peamiselt seotud tervishoivaldkonnaga, ühtlasi soovib ka tema teada rahva arvamust suvevööndisse jäämise kohta.

Juske esitas 57 küsimust, nende hulgas "Kas tänavanimesid peab saama muuta?" ja "Kas Lembitu pealuu on olemas?". Pikhof pärib 48 küsimuse hulgas, kas Pariisi kliimakokkulepe on täitmiseks ja kas elektrit peaks tootma päikesepaneelidega.

Reformierakond esitab kolmapäeval kella viieks riigikogu põhiseaduskomisjonile üle abieluteemalise rahvaküsitluse eelnõule tehtud 3500 muudatusettepanekut.

Sotside ühistelt esitatud ettepanekute hulgas on näiteks sadu ettepanekuid küsida rahvalt, kas peaks muutma Eesti hümni - variantide seas on nii "Ei saa mitte vaiki olla" kui "Viimsest reliikviast" tuntud lood.

Samal ajal pakutakse rahvahääletusele ka küsimusi topeltkodakondsuse, metsaraie ja tulumaksusoodustuste kohta.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: