Trump lubas keskenduda võimuvahetusele, aga Bideni ametisse vannutamisel ei osale

{{1610074500000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/Twitter

USA president Donald Trump avaldas neljapäeval videopöördumise, milles lubas keskenduda sujuvale võimuvahetusele ja mõistis veelkord hukka päev varem lahvatanud vägivalla kongressihoones.

"Uus administratsioon astub ametisse 20. jaanuaril. Minu tähelepanu on nüüd suunatud sujuva ja korrapärase võimuvahetuse tagamisele. Praegune hetk nõuab leppimist ja koostöövaimu," sõnas president.

Reedel teatas Trump Twitteris, et ta ei osale 20. jaanuaril Bideni ametisse vannutamise tseremoonial.

Trump lubas videopöördumises, et kõik rahvarahutuste käigus seadust rikkunud inimesed peavad oma tegude eest maksma.

"Kõikide ameeriklastega sarnaselt olin ka mina nördinud vägivalla, seadusetuse ja kaose pärast. USA on seaduse ja korra riik. Kapitooliumi sisse tunginud meeleavaldajad on häbistanud Ameerika demokraatia keskust," rääkis Trump.

Presidendi kinnitusel andis ta koheselt föderaalpolitseile ja rahvuskaardile käsu hoonet kaitsta, kui meeleavaldajad sinna tungisid.

USA meedias on avaldatud väiteid, mille kohaselt olevat Trump suhtunud vastumeelselt rahvuskaardi poole pöördumisse ja vastava käsu andis hoopis asepresident Mike Pence.

Samasuguse sõnumiga esines varem ka Valge Maja eestkõneleja Kayleigh McEnany.

"Vägivald, mida me nägime eile meie riigi Kapitooliumil, oli kohutav, taunitav ja ebaeetiline ning Ameerikale mitteomane," ütles McEnany ajakirjanikele.

"President ja administratsioon mõistavad selle võimalikult karmilt hukka," lisas McEnany.

Biden tervitas Trumpi otsust mitte osaleda tema ametisse vannutamisel

USA presidendiks valitud Joe Biden tervitas reedel president Donald Trumpi avaldust, et ta ei osale 20. jaanuari ametisse vannutamisel, nimetades seda heaks asjaks. 

"Teel siia öeldi mulle, et ta andis märku, et ei kavatse inauguratsioonile ilmuda," ütles Biden Wilmingtonis ajakirjanikele. 

"Üks väheseid asju, milles tema ja mina oleme eales ühel nõul olnud. See on hea, et ta välja ilmu," ütles Biden. "Ta on olnud häbiplekk meie riigile." 

"Ta ei sobi ametisse," lisas ta. "Ta ületas isegi minu halvimad ettekujutused tema kohta," ütles Biden. "Ta on üks Ameerika Ühendriikide ajaloo ebapädevamaid presidente."

Bideni sõnul on asepresident Mike Pence ametisse vannutamisele oodatud. 

Pelosi sõnul tuleb Trump võimult kõrvaldada

Esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi nõudis neljapäeval samas president Donald Trumpi võimalikult kiiresti võimult kõrvaldamist.

Pelosi sõnul on tegemist väga ohtliku inimesega, kes ei tohiks ametis jätkata. "See on kõige kõrgema tasemega hädaolukord," märkis Pelosi.

Pelosi sõnul peab asepresident Mike Pence ja valitsus viivitamatult alustama Trumpi tagandamisega. "Ma ei usu, et asepresidendilt vastuse saamine võtab kaua aega," ütles Pelosi.

Pelosi nimetas päev varem kongressis aset leidnud sündmusi otsesõnu riigipöördekatseks, milles süüdistas Trumpi, kes naise hinnangul õhutas Ühendriikide vastu relvastatud mässu.

"Kõik piirid ületati nii suurel määral, et on selge, et sellel presidendil ei tohi lubada langetada enam mingisuguseid otsuseid. Mis edasi, mis juhtub täna?" küsis Pelosi.

Meedia andmetel on asepresident aga riigipea tagandamise vastu. Sellest kirjutasid teiste seas väljaanded New York Times ja Business Insider viidates enda allikatele.

Telekanal CNN lisas oma allikatele tuginedes, et asjast pole innustunud ka presidendiks valitud Joe Biden.

Graham: Trumpi tegu oli probleem, mitte lahendus

Ka presidendi varasemad liitlased leiavad, et ta kannab juhtunu eest teatud vastutust. Senaator Lindsey Grahami sõnul on Trump suutnud viimase nelja aasta jooksul palju ära teha, kuid kapitooliumis toimunu jättis sellele kõigele halva märgi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui räägime vastutusest, siis peaks president mõistma, et tema teod olid probleem, mitte lahendus," ütles vabariiklane Graham.

"Kui president Trumpi poleks olnud, siis selline asi poleks kunagi juhtunud. See on selge. Kala mädaneb peast," kommenteeris senati demokraatide liider Chuck Schumer.

Schumeri sõnul on Trump oht demokraatiale ja tuleks kohe ametist eemaldada.

"Asepresident saab kohe algatada põhiseaduse 25. paragrahvi ja kui kabinet selle poolt hääletab, siis ta on läinud. Nad peaksid seda kohe tegema. Kui asepresident ja kabinet keelduvad seda tegemast, siis peaks kongress kokku tulema ja presidendi ise ametist eemaldama," ütles Schumer.

"Ma arvan, et see ei ole praegu kohane. Ma sooviksin näha rahulikku võimu üle andmist. Ma soovin, et järgmise kahe nädala jooksul toimuks taaskäivitus ja võim antakse üle nii, nagu seda on alati tehtud," sõnas Graham.

Seni on ainult üks vabariiklane avalikult Trumpi ametist eemaldamist toetanud, kuid administratsioonist on juhtunu tõttu lahkunud mitu inimest, teiste seas transpordiminister Elaine Chao ja haridusminister Betsy DeVos.

"Tahan ärgitada neid, kes usuvad, et peavad nüüd ametist lahkuma, et näidata oma seisukohta, seda mitte tegema. Tahan öelda nendele, kes töötavad rahvusliku julgeoleku vallas, et me vajame teid rohkem kui kunagi varem," ütles Graham.

Samal ajal, kui Kapitooliumis jätkuvad puhastustööd, on endiselt õhus küsimus, miks ei olnud politsei meeleavalduseks paremini valmistunud. Valitsus kavatseb nüüd Bideni ametisse vannutamise ajaks kutsuda kohale 6200 rahvuskaardi sõdurit.

"Need sõdurid ja julgeolekumeetmed jäävad paika vähemalt järgnevaks 30 päevaks," ütles USA maaväeminister Ryan McCarthy.

Föderaalne Juurdlusbüroo üritab aga tuvastada neid, kes kapitooliumi mäsus osalesid.

Toimetaja: Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: ERR, BNS, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: