Eelmisel nädalal vaktsineerimine raskeid kõrvaltoimeid ei tekitanud

Koroonavaktsiin.
Koroonavaktsiin. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Pfizer/BioNTechi vaktsiiniga Comirnaty on immuniseeritud Eestis 18 275 inimest, kellest 87 kohta on ravimiametile esitatud kõrvaltoime teatis, neist eelmisel nädalal 41. Raskeid kõrvaltoimeid selle aja jooksul pole olnud.

Ravimiameti teatel kirjeldati vaktsiiniga seotud stress-reaktsioone kolmel korral. Reaktsioonid tekkisid 10-40 minutit pärast vaktsineerimist. Nähtudena kirjeldati kuumatunnet ja higistamist, vererõhu kõikumisi, tundlikkushäireid, värisemist, tasakaaluhäireid, söögiisu tõusu, pearinglust. Ühel juhul vajas inimene ravi, kõik nähud möödusid.

Näo tundlikkushäireid (näonaha, huulte või keele tuimust, "sipelgate jooksmist", "surinaid") kirjeldati kuuel korral. Nähud paranesid ilma ravita mõne päevaga.
Maitsetundlikkuse muutust (mõru või magusat maitset ja maitsetundlikkuse kadu) kirjeldati kahes teatises.

Ülejäänud teatistes kirjeldati paikseid kõrvaltoimeid - süstekoha valu, turset, punetust, süstekäe valu ja tuimust. Ja samuti mittetõsiseid süsteemseid reaktsioone - peavalu, pearinglust, halba enesetunnet, nõrkust ja jõuetust, uimasust, iiveldust, palavikku, külmavärinaid, kuumatunnet, lihasvalu, liigesvalu, seljavalu, alaselja tundlikkushäiret, lihaskangust, lümfisõlmede turset ja valulikkust, kurguvalu, köha, huuleherpese reaktiveerumist südamepekslemist, raskustunnet rindkeres.

Kõik inimesed paranesid paari päevaga või olid teatamise hetkel paranemas.

Eestis hakati eelmisel nädalal vaktsineerima eakaid hooldekodu elanikke. Ravimiametile saadeti kaks teatist, kus eakatel kirjeldati halba enesetunnet ja nõrkust. Ühel juhul tekkis patsiendil palavik ning halva üldseisundi tõttu viidi patsient haiglaravile.

Ravimiamet on teadlik ka kahest vaktsineeritud eaka (85-aastane ja 91-aastane) surmast. Vaktsineerimise järgselt kõrvaltoimeid (sh palavikku või oksendamist) ei tekkinud ning arstide hinnangul puudub nendel juhtudel seos vaktsiiniga.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: