Järgmisest esmaspäevast algab tulude deklareerimine

Maksu- ja tolliametile (MTA) saab esitada alates järgmise nädala esmaspäevast tuludeklaratsioone. Amet soovitab inimestel mitte kiirustada ja büroosse kohale rutata, kuna tekkida võivad pikad järjekorrad.

Ameti teatel tuleb kannatust varuda ka elektroonilise deklaratsiooni esitajatel, kuna esimestel päevadel on koormus infosüsteemile väga suur. Ooteaeg võib olla pikk ka infotelefonile helistades.

Deklaratsiooni saab esitada kuni 30. aprillini. Enammakstud tulumaksu tagastatakse alates 26. veebruarist neile, kes deklareerisid oma tulud elektrooniliselt ja 19. märtsist paberil deklaratsiooni esitajatele. Kui inimesel tuleb tulumaksu juurde maksta, siis selle tasumise tähtaeg on 1. oktoobril.

Oodata on enam kui 750 000 deklaratsiooni esitamist, eelmisel aastal tagastas MTA enam makstud tulumaksu 189 miljonit eurot, inimestel tuli tulumaksu juurde tasuda kokku 58 miljonit eurot.

"Enammakstud tulumaksu tagastamine toimub samamoodi kui varasematel aastatel – kui deklaratsioon on korras ning ei vaja kontrolli või lisadokumentide esitamist, laekub raha paari nädala jooksul. Seejuures ei olene tagastamise kiirus otseselt deklaratsioonide esitamise järjekorrast. Viimane tähtaeg tagastamiseks on 1. oktoobril," rääkis MTA füüsiliste isikute tulude ja maksustamise teenusejuht Grete Urbel.

Teenindusbüroodesse lubatakse koroonapiirangute tõttu vaid väike hulk inimesi, mistõttu palub amet esimestel nädalatel mitte büroosse tõtata. Samuti kutsus amet üles aitama oma vanematel sugulastel tuludeklaratsiooni veebis täita.

Möödunud aastaga võrreldes lisandub info kinnisvara müügi kohta

Tuludeklaratsioon on eeltäidetud MTA-le teadaolevate andmete põhjal. Tänavu on lisatud ka info MTA hinnangul maksustamisele kuuluva kinnisvara müügi kohta, samuti metsatehingute kohta.

Kui eeltäidetud andmetesse on sattunud kinnisvara, mille müügilt tulumaksu tasuma ei pea, tuleb see inimesel endal kustutada. Kuid ka vastupidi – kui teenitud tulu on deklaratsioonist puudu, näiteks on saadud üüritulu, välistulu või ümbrikupalka, tuleb see ise sisestada.

Samuti tuleb ise deklareerida tulu kinnisvara müügilt, mis kuulub maksustamisele, aga mida eeltäidetud deklaratsioonis ei ole.

Teist aastat järjest saab inimene soovi korral oma enammakstud tulumaksu või osa sellest suunata annetuseks. Valida saab heategevuslike ühingute seast kuni kolm annetuse saajat. Tasub tähele panna, et pärast deklaratsiooni kinnitamist tehtud annetust enam tagasi küsida ei saa.

Samuti on võimalik jätta enammakstud tulumaks ettemaksukontole maamaksukohustuse katteks.

Lapse aastatulu arvestatakse lapsevanema maksuvabast tulust maha

Lapsevanema tuludeklaratsioonis arvesse võetavat lapse maksuvaba tulu vähendatakse lapse aastatulu võrra.

Lapse aastatulu hulka arvatakse ka äriühingult saadud dividendid ja muud väljamaksed. Lapse aastatulu hulka ei loeta lapse saadud toitjakaotuspensioni ja rahvapensioni toitja kaotuse korral. Alaealise eest esitab vajadusel tuludeklaratsiooni tema vanem või eestkostja.

Eriolukorra ajal töötukassast saadud töötasu toetus on deklaratsioonil eeltäidetud ja võib mõjutada maksuvaba tulu suurust.

Muudatusena võib ka metsamaterjali ja raieõiguse võõrandamise tulust maha arvata kuni 5000 eurot. Välisriigist tulu saamisel võetakse Eesti tulust mahaarvamisi arvesse sõltumata välisriigis saadud tulu osakaalust.

Alates möödunud juulist on laevapere liikme tasu maksustatav teatud tingimustel 0-protsendilise tulumaksuga, selle arvel mahaarvamisi teha ei saa.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: