"Välisilm": USA välispoliitilise kursi kardinaalne muutmine pole lihtne

Foto: SCANPIX/Alex Wong/Getty Images/AFP

Joe Biden võib küll tahta ja on ka teinud märkimisväärseid muudatusi Donald Trumpi poliitikas, kuid USA sise- ja välispoliitilise kursi kardinaalne muutmine ei ole sugugi nii lihtne.

Donald Trump ei ole küll enam USA president, kuid tema selja taga on endiselt miljonid ameeriklased ja ka märkimisväärne hulk vabariiklikust erakonnast. See kõik mõjutab Joe Bideni poliitikat.

"Obama ametiaja algusega võrreldes on erinev see, et Obamal oli suurem senati enamus ja ta suutis kohe läbi suruda olulisi seadusi. Esimesel nädalal Lilly Ledbetteri võrdse palga seadus, teisel nädalal laste tervishoid, kolmandal nädalalt abipakett. Seega, toona oli palju seadusandlikku tegevust, president Bideni puhul ei ole see nii olnud," rääkis New York Times'i poliitikatoimetaja David Brooks.

Biden on pidevalt rõhutanud, et ta soovib teha koostööd vabariiklastega, kuid juba esimesed nädalad on näidanud, et see pole nii lihtne. Näiteks koroonaviiruse abipaketi vastuvõtmine on kongressis juba mõnda aega veninud. Seni on Biden kasutanud enamiku otsuste elluviimiseks presidendi määruseid, mis ei nõua kongressi nõusolekut. Biden on allkirjastanud 50 määrust, millest 20 on mõeldud Trumpi poliitika tühistamiseks.

"Palju, aga põhjusega, on räägitud sellest, kui mitu presidendi määrust ma olen allkirjastanud. Ma ei loo uut seadust, ma tühistan halba poliitikat," rääkis Biden.

Kõige suuremad muutused on toimunud immigratsioonivallas. Biden peatas piirmüüri ehituse, tühistas reisipiirangud moslemienamusega riikidest ja avaldas toetust programmile, millega kaitstakse teatud immigrante, kes toodi lastena ebaseaduslikult USA-sse. Lisaks lõi president töörühma, mille eesmärgiks on üle 600 piiril eraldatud lapse uuesti oma vanematega kokku viia.

"Trumpi administratsioon ei suutnud isegi luua elementaarseid kontrollsüsteeme, nii et see on äärmiselt keeruline ettevõtmine," rääkis endine USA immigratsiooni- ja tolliameti juht John Sandweg.

Samuti kavatseb Bideni administratsioon üle vaadata seadusliku immigratsiooni piirangud ja nõuded, mille järgi pidid tuhanded asüülitaotlejad ootama Mehhikos nii kaua, kuni nende juhtumeid menetleti.

USA esindajatekoja liikme, vabariiklase Andy Biggsi sõnul annab Bideni poliitika inimestele ajendi ebaseaduslikult USA-sse siseneda, mis suurendab tema hinnangul inim- ja narkosmugeldamise kartellide võimu lõunapiiril.

Bideni administratsiooni tähelepanu keskmes on ka kliimapoliitika. Seni allkirjastatud määrustega liigutakse edasi riigimaa- ja vete kaitsmisega ja taastuvenergia tootmise suurendamisega. Ühtlasi peatas president  Keystone XL naftajuhtme ehituse ja külmutas uute nafta- ja gaasilepingute sõlmimise riigimaal.

USA kavatseb aprillis korraldada kliimatippkohtumise, et võtta ülemaailmse kriisi lahendamisel juhtroll.

"Kliima saab olema igal pool. Me ei räägi ainult väiksest kastist, mille peale on kirjutatud kliima. Kliimaga seotud küsimused võivad mõjutada kaubandusläbirääkimisi, meie suhteid liitlastega," sõnas mõttekoja Council on Foreign Relations juht Richard Haass.

Trumpi poliitika on vähendanud USA mõjuvõimu maailmas

Haass rõhutas, et samas on riike, kellega peab USA lahendama muid probleeme ja seda sõltumata nende suhtumisest keskkonda, näiteks Hiina. Haassi arvates on praeguse ja endise administratsiooni suhtumine Hiinasse sarnane ja on äärmiselt tõenäoline, et Biden jätkab Trumpi poliitikaga.

"Trumpi administratsioon saab punkte selle eest, et nad algatasid Hiinaga seotud arutelu ja suhtusid skeptilisemalt nende võimumängudesse kodus ja välismaal. Neid võib tunnustada selle eest, et nad näitasid üles initsiatiivi seoses relvade saatmisega Ukrainasse, sõlmisid uue kaubandusleppe Mehhiko ja Kanadaga ja aitasid kaasa Iisraeli ja tema naabrite suhete paranemisele," rääkis ta.

Samas ütles Haass, et laiemalt on Trumpi poliitika vähendanud USA mõjuvõimu maailmas. Euroopa liitlased suhtuvad ameeriklastesse skeptilisemalt ja on õppinud üksi hakkama saama. Iraani tuumalepe on lagunemise äärel, kuigi veel tehakse viimaseid pingutusi selle päästmiseks.

"Ma ei ole kindel, et see on võimalik ja kui ei ole, siis ma loodan, et nad suuavad Iraaniga sõlmida midagi lihtsamat. Põhimõtteliselt kokkuleppe, et Iraan mõistaks, kus jookseb punane joon, kuid mitte ametlikku lepet," sõnas ta.

Biden on kuu aja jooksul peatanud vägede vähendamise Saksamaal, pikendanud Venemaaga tuumarelvastuse piiramise lepet, liitunud uuesti Maailma Terviseorganisatsiooni ja Pariisi kliimaleppega. Samas rõhutavad analüütikud, et need sammud on olnud võrdlemisi lihtsad.

Trumpi varju täielik eemaldamine ja paljude tema poliitikate tühistamine võib aga olla äärmiselt vaevaline ja pikk protsess. Maailm on nelja aasta jooksul lihtsalt niivõrd palju muutunud.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: