Perling: erakonnas on rida inimesi, kellele ei ole meeldinud liigne EKRE-lähedus

Äsja erakonnaga Isamaa liitunud Lavly Perling ütles ERR-ile antud intervjuus, et erakonnas on rida inimesi, kes pooldavad "eetilist rahvuslust" ning kellele ei meeldi erakonna praegune liigne lähedus EKRE-ga. Perling ei olnud nõus veel ütlema, kas ta on valmis kohalikel valimistel kandideerima Tallinna linnapeaks ning kas ta sooviks pürgida erakonna juhiks.
Millist tagasisidet te Isamaaga liitumisega seoses olete erakonnast saanud?
Siiani on tagasiside, mis on tulnud erakonna seest ja mis minuni on jõudnud, olnud igati positiivne.
Kas on teada juba see, millisesse erakonna piirkonda või ühendusse te hakkate kuuluma?
Mina tegin avalduse Tallinna piirkonnale ja sain ka eile sealt vastuse, et Tallinna piirkond on mind Isamaa erakonna liikmeks arvanud. Aga ühendustest on selgelt veel vara rääkida, täna olen ma selgelt seotud Parempoolsetega.
Kas seoses Tallinna piirkonda kuulumisega on ka tõenäoline, et teist võib kohalikel valimistel saada Isamaa Tallinna linnapeakandidaat?
Ma kohtusin Tallinna piirkonna juhiga ja tema sõnum oli see, et ma olen oodatud Isamaa erakonda. Millised saavad olema need konkreetsed järgmised tegevused, eks see on tuleviku küsimus. Täna ma keskendun sellele, et kohtuda võimalikult paljude inimestega erakonnas ja panna paika konkreetsed tegevused, et kus ja kuidas omalt poolt kaasa aidata erakonna heale käekäigule.
Aga teil see valmisolek on olemas, et juhul kui Tallinna piirkond peaks erakonnas niimoodi soovima, et siis olete nõus ja valmis kandideerima Tallinna linnapeaks?
Kõigepealt ikkagi kohtumised inimestega ja siis ma kujundan oma selged valmisolekud.
Te selles pressiteates, kus teatati teie liitumisest erakonnaga, ütlesite, et Isamaa on ainuke konservatiivne ja eetiliselt rahvuslik erakond Eestis. Mida see täpsemalt tähendab teie jaoks?
See täpselt seda tähendabki, et Eestis on üks konservatiivne partei ja see on Isamaa. Kui te nüüd tahaks küsida järgmist küsimust EKRE kohta, siis EKRE ei ole konservatiivne partei, vaid üks seltskond populiste. Ja mis tähendab eetiline rahvuslus? See tähendabki seda, et justnimelt Eestile omased lahendused, kõik see, mis puudutab Eesti rahva, keele, kultuuri säilimist. See on kindlasti Isamaa jaoks prioriteet number üks.
Kuidas te praeguse valitsuse tegusid ja tööd hindate?
See tundub selline väga vaoshoitud, tagasihoidlik ja ilma suurte ideedeta tegutsemine hetkel.
Aga kas praeguses koroonakriisi olukorras oleks ka teistmoodi üldse võimalik? Kui jah, siis kuidas?
Selged tegevused, selged plaanid, selged eesmärgid, et kuhu me Eesti arengut viia tahame ja arengukavadest kindlasti natuke kaugemale vaatamine. Mis on need konkreetsed lahendused, otsused nii sellistes võib-olla populaarsetes aga kindlasti ka ebapopulaarsetel, aga Eesti jaoks olulistes asjades.
Mida annaks teie hinnangul Isamaa osalemine valitsuses juurde?
Kui te mõtlete Isamaa ajaloolisele kontekstile, siis Isamaa on läbi ajaloo pakkunud Eestile julgeid lahendusi, selgeid lahendusi, avatud ühiskonnale, tugevale majandusele suunatud lahendusi. Neid on pakkunud Isamaa ajaloos ja ma usun, et neid saab ta pakkuda ka tulevikus ja lähitulevikus.
Kas Isamaa magas midagi maha, kui praegusest valitsusest välja jäi või tegelikkuses ei olnud ikkagi võimalustki Keskerakonna ja Reformierakonnaga koos koalitsiooni saada?
Kõige paremini oskavad kindlasti sellele vastata need inimesed, kes olid selle koalitsiooniläbirääkimiste juures või siis kõrvaltoas või, kus iganes siis viibiti ja mis infoväljas oldi. Aga nii palju, kui ma kuulen, siis kindlasti erakonna liikmetel on samamoodi suur hulk küsimusi, et mida tegi erakonna juhtkond, kuidas seda tehti... Kas ikkagi tehti kõik endast olenev? Aga küsimus on jälle selles, et pole mõtet keskenduda minevikule, vaadata tuleb ettepoole tulevikku ja tegutseda ikkagi tuleviku nimel.
Miks te ei olnud ERR-i reporter Madis Hindrele antud intervjuus nõus ütlema, et liitute Isamaaga juba 11. veebruaril, kui teid prokuratuurist lõplikult vabastati?
Sellepärast, et ma pean oluliseks kõigepealt siiski tegutseda ja siis kommenteerida oma tegevust, mitte pikalt ette rääkida, mida ma kunagi hakkan tegema või plaanin teha.
Aga plaanid on ju selged, te teete endale ka kampaaniat, miks siis hoidute oma ambitsioone kommenteerimast?
Hetkel vastupidi - ma kinnitan teile, et ma suhtlen võimalikult paljude erakonna liikmetega, ma suhtlen erinevate inimestega ja siis ütlen teile kohe välja ka selle, et millised on need edasised tegevused ja plaanid.
Nüüd teie Isamaaga liitumisega on põhimõtteliselt formaalselt võimalik ka suvel Isamaa esimeheks kandideerimine. Kas te kavatsete seda teha?
Ma olen täna esimest päeva erakonna liige. Tänasest päevast alates on mul võimalik kaasa rääkida erakonna tegemistes. Ja just seda ma plaaningi tegema hakata. Vahemärkusena olgu öeldud, et ma olen Kiievis tööl.
Kui teil puuduks soov Isamaa juhiks kandideerida, siis te ju võinuks vabalt olla ka prokuratuuris kuni septembrini kuni täitub seal teie 25 aastat tööstaaži. Sellega tekkinuks teil eripensioni saamise võimalus.
Ärme tormame ajast ette, iga otsus õigel ajal.
Kui nüüd rääkida kohalikest valimistest üldisemalt, siis soov kandideerida on teil olemas?
Soov kandideerida kohalike omavalitsuste valimistel on kindlasti minu peas olemas. Kuidas ja kus ja millisel moel see sobitub erakonna huvidega, ongi nüüd järgmiste kuude küsimus.
Ühes varasemas intervjuus nimetasite te võimalust, et kui parempoolsed loovad kohalikeks valimisteks näiteks oma valimisliidu, spekulatsioonideks. Kas te praegu näete, et kohalikele valimistele tuleks minna ikkagi ühtselt koos Isamaaga?
Iga erakonna eesmärk on ju olla võimalikult tugev ja iga erakond tahab siiski välja panna valimistel oma nimekirjad. Ma usun, et Isamaa erakonna eesmärk on just täpselt sama. Sõltumata Parempoolsetest või mitte-Parempoolsetest. Parempoolsed on Isamaa erakonna osa. Neile läheb korda isamaa käekäik ja me tegutseme kõik selle nimel, et Isamaal läheks hästi.
Ja presidendivalimised, kas te presidendiks ei ole mõelnud kandideerida?
Presidendivalimiste osas kindlasti ei ole ma päris see inimene, kelle käest küsimusi küsida. Nagu me teame presidendi valimiskorda, siis need küsimused tuleb esitada mujale.
Kuidas te kommenteerite seda lõhenemist, mis avalikkusele paistab erakonnas Parempoolsete ja praeguse erakonna juhtkonna vahel?
Mina näen seda, et Isamaas on väga suur hulk arukaid, avatud mõtlemisega, tarku inimesi, kellele läheb Isamaa kui erakonna käekäik korda. Lõhenenud või mitte - see, et ühe erakonna sees on erinevad arvamused, on ju väga hea. See näitab seda, et arvamuste paljusus, mis iseenesest viib arengus edasi, on lubatud ja okei. See, kuidas see kellelegi paistab või mis tundeid see tekitab, see on hoopis teine küsimus. Aga kindlasti on väga suur ühisosa kõikidel erakonna liikmetel, et koos edasi minna.
Kas see kurss, millel on käinud Isamaa koos oma praeguse esimehe Helir-Valdor Seedriga võiks teie hinnangul muutuda tulevikus?
Ma usun küll, et Isamaa oma suuna osas peaks vaatama selle peale, et kuidas see suund oleks endiselt suunatud just nimelt selle eetilise rahvusluse hoidmisele, aga tagaks sellised suured, julged, tugevad, avatud majanduse lahendused ja tagaks ikkagi ka kõikidele inimestele ühiskonnas sellise vabaduse koos vastutusega.
Kas praeguse juhi suund on kuidagi sellest teie nimetatud eetilisest rahvuslusest kõrvalekalduv või liigub teises suunas?
See ei ole saladus, et erakonnas on rida inimesi, kellele teps mitte ei ole meeldinud selline liigne EKRE lähedus võib-olla Isamaa kontekstis. Aga see, et Isamaasse peaks, võiks ja ma loodan, et tulevikus mahuvad ära ka sellise erineva konservatiivse maailmavaatega inimesed, see peaks olema hoopis eesmärk.
Millal nüüd teie järgmistest sammudest erakonnas võib teada saada?
Ma olen nädal Kiievis tööl, toetamas Kiievi prokuratuuri reforme ja naastes järgmine nädal Eestisse, püüan ma kindlasti keskenduda ka Eesti teemadele.
Toimetaja: Aleksander Krjukov