Kiige sõnul on oodata koroonapiirangute karmistamist

Sotsiaalminister Tanel Kiik
Sotsiaalminister Tanel Kiik

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles, et toetab teadusnõukoja soovitusi karmistada oluliselt koroonaleviku piiramiseks seatud piiranguid, mis võib tähendada toitlustuse, kaubanduse ja meelelahutuse lahtiolekuaegade lühendamist ning koolide jätmist distantsõppele.

"Riigi laussulgemist nagu lähinaabritel teistes Balti riikides ei ole teadusnõukoda ette pannud ja seda pole ka praegune ega eelmine valitsus õigeks pidanud. Aga teatud piirangud - meelelahutussektoris, haridusvaldkonnas, vaba aja veetmisel, ürituste korraldamisel - on tõepoolest vajalikud, et viiruse kasvutrendi pidurdada ja langusele pöörata," rääkis Kiik.

Kiige sõnul jätkab valitsus nõupidamist teisipäeva õhtul ning otsused langetab neljapäeval.

Kiige sõnul ei hakka Eesti kindlasti piirama inimeste vaba liikumist ei kellaajaliselt ega ka territoriaalselt. "Aga nagu viitasin, siis teatud toitlustusasutuste lahtioleku, kaubanduse ja meelelahutuse küsimused tuleb üle vaadata. Eesmärk ei ole midagi laussulgeda, eesmärk on mõelda, kuidas nakkusohutumalt ja niimoodi, et inimeste kontakte vähendada, edasi tegutseda," lisas ta.

"Me näeme paraku erinevatest uuringutest, et inimeste liikumised ja kontaktid on tõusnud, ohutunne on langenud. Ja me näeme väga selgelt ka nakatumise numbritest, et viiruse levik on hoogustunud. Ehk meil tuleb siin need sammud teha, et nakatumine alla viia," rääkis Kiik.

Ministri sõnul on valitsuses kaalumise sarnased piirangud nagu olid eelmisel kevadel ning jõulude perioodil ja jaanuaris, kus kehtestati täiendavaid piiranguid kõrgema riskiga maakondades. Kui aga nüüd piirangud seatakse, siis tehakse need ühetaoliselt üle Eesti, kuna viiruse levik on ühtlaselt kõrge, märkis ta.

"Aga ma arvan, et õige on öelda, et me ei kopeeri üks-ühele varasemaid lahendusi. Loomulikult me arutame teadusnõukoja ja valitsuse liikmetega läbi, et mis on vajalikud sammud, et see nakatumiskordaja alla ühe ehk langustrendi viia. Aga me ei saa selleks võtta valmislahendust, vaid peame vaatama praegust olukorda," selgitas Kiik ning lisas, et samaaegselt viiruse leviku kontrolli alla võtmisega tuleb tagada ka ühiskonna toimimine.

Rääkides piirangutest koolides, ütles Kiik, et pooldab senise korra jätkumist, mille kohaselt oleks pärast vaheaega saanud kontaktõpet jätkata ainult algklassid ja hariduslike erivajadustega õpilased.

"Haridusvaldkonnas on tõepoolest selge, et algkooliealised lapsed, esimene kuni neljas klass, jätkavad kontaktõppes. Teiste vanuserühmade osas kehtib eelmisel nädalal välja öeldud sõnum, et tuleb olla valmis selleks, et see distantsõppeperiood võib pikeneda [praegu paika pandud] ühelt nädalalt. Aga hetkel ei ole neid otsuseid langetatud. Me langetame kõik need otsused ühes paketis ja anname sellest teada hiljemalt neljapäeval, kui valitsuskabineti nõupidamine on lõppenud," rääkis minister.

Küsimusele, kas valitsus võiks otsustada neljapäeval, et piirangud jõustuvad juba alates reedest, 26. veebruarist, vastas Kiik, et ei pea seda realistlikuks, et kehtestada piirangud vähem kui 24-tunnise etteteatamisega. "Me räägime eeskätt märtsikuust, loomulikult täpne jõustumiskuupäev sõltub valitsuse otsusest," lisas ta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: