ÜRO: Myanmaris hukkus meeleavalduste verises mahasurumises 18 inimest

{{1614495480000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

ÜRO mõistis pühapäeval hukka Myanmari meeleavaldajate vägivaldse mahasurumise ja kutsus võimu haaranud sõjaväejuhtkonda üles rahumeelsete protestijate vastu jõudu mitte kasutama.

ÜRO andmetel sai Myanmaris pühapäeval meeleavalduste mahasurumise käigus surma 18 ja haavata 30 inimest.

"Mõistame teravalt hukka süveneva vägivalla Myanmari meeleavalduste vastu ja kutsume sõjaväge üles vägivallast rahumeelsete protestijate kallal koheselt loobuma," teatas ÜRO inimõigusbüroo pressiesindaja Ravina Shamdasani.

Meeleavaldajate tulistamised leidsid aset Yangonis, Daweis, Mandalays, Myeikis, Bagos ja Pokokkus.

"Myanmari inimestel on õigus rahumeelselt koguneda ja nõuda demokraatia taastamist," ütles Shamdasani. "Sõjavägi ja politsei peavad austama neid põhiõigusi, mitte astuma neile vastu vägivalla ja verise mahasurumisega."

"Surmava jõu kasutamine mittevägivaldsete meeleavaldajate vastu pole kunagi õigustatav rahvusvahelise inimõigusnormide alusel," lisas ta.

Sõjaväehunta on astunud nädalavahetusel jõuliselt ulatuslike tänavaprotestide vastu, millega neilt nõutakse võimust loobumist ja kukutatud tsiviilliidri Aung San Suu Kyi vabastamist.

Myanmari demokraatiat nõudvate meeleavalduste laine vallandus pärast sõjaväelist riigipööret ja Suu Kyi kukutamist 1. veebruaril.

Võimud on jõukasutust järk-järgult suurendanud ning kasutavad protestijate laialiajamiseks pisargaasi, veekahureid ja kummikuule. Mõnel juhul on rahva pihta tulistatud ka lahinglaskemoonaga.

Pühapäeval tulid taas rahvahulgad tänavatele.

Ka Myanmari suurimas linnas Yangonis hakkasid julgeolekujõud kesklinna kogunenud protestijaid juba enne meeleavalduse algust laiali ajama, aga ei ole teada, kas selleks kasutati päris kuule.

"Politsei hakkas tulistama niipea, kui me kohale jõudsime," ütles 29-aastane algkooliõpetaja Amy Kyaw.

"Nad ei öelnud hoiatuseks sõnagi. Mõned said haavata ja mõned õpetajad varjavad end ikka veel naabermajades."

Sotsiaalmeedia otsekajastustes on näha, kuidas julgeolekujõud Yangonis protestijate vastu pisargaasi kasutavad. Põhja pool, kultuuripealinnas Mandalays on näha veekahureid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: