Esimeses järgus soovib teisest sambast lahkuda 17 protsenti liitunutest

Teine pensionisammas.
Teine pensionisammas. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Pensionikeskuse andmetel on praeguseks esitanud avalduse teisest pensionisambast lahkumiseks 129 681 inimest ehk 16,9 protsenti teise sambaga liitunutest. Septembris teise samba kätte saamiseks saab avaldusi esitada märtsi lõpuni.

Väljavõtmise avalduse saab soovi korral ka nelja kuu jooksul tähtajast tagasi võtta, märtsi lõpuks esitatud avaldusi saab tagasi võtta juuli lõpuni.

Rahandusministeerium on prognoosinud, et teisest sambast võib lahkuda ligikaudu 25-30 protsenti liitunutest ehk umbes 200 000 inimest.

Kui veel märtsi alguses oli teisest sambast lahkujate keskmine vanus 39 eluaastat, siis praeguseks on see kerkinud 41 peale. Väljujatest 52 protsenti moodustavad naised ja 48 protsenti mehed.

Teisest sambast lahkumise avaldustest 73 protsenti on esitatud eesti keeles ja 27 protsenti vene keeles, 317 avaldust on esitatud ka inglise keeles.

Märtsi lõpuks avalduse esitanud saavad teise sambasse kogunenud raha kätte tänavu septembris. Kui esitada avaldus peale 1. aprilli, saab raha kätte järgmises perioodis, ehk tuleva aasta jaanuaris.

Teisest sambast lahkujale makstakse korraga välja kõik sinna kogunenud raha, kust arvestatakse maha 20 protsenti tulumaksu ehk pensionifondi kogutud summast jõuab arvele viiendiku võrra vähem raha.

Täpne arvele jõudev summa sõltub sellest, mis hinnaga fondihaldur pensionifondi osakud müüb, see oleneb finantsturgudest.

Raha välja võtmiseks avalduse esitamine on tasuline ja tasud võivad pankades erineda.

Raha välja võttes peatub ka edasine sissemaksete tegemine teise sambasse. Uuesti saab teise sambaga liituda 10 aasta pärast ning elu jooksul saab kogumispensioni raha välja võtta kuni kaks korda.

Neil, kes soovivad teise samba maksed peatada, kuid plaanivad edasi investeerida pensioni investeerimiskontol, tuleb esmalt avada pangas pensioni investeerimiskonto, seejärel esitada avaldus uute sissemaksete ja/või pensionifondi kogutud raha kandmiseks pensioni investeerimiskontole. Selleks saab hakata avaldusi esitama aprillis.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: