Aab: Ott võib lasta ennast vaktsineerida mõne muu vaktsiiniga
Riigihalduse ministri ja Keskerakonna valitsusdelegatsiooni juhi Jaak Aabi sõnul ei ole kultuuriminister Anneli Ott veel ennast vaktsineerinud, kuid on valmis vaktsineerima võib-olla muu vaktsiiniga kui AstraZeneca.
"Nii palju kui mina kultuuriministriga olen rääkinud, on ta valmis küll vaktsineerima. Siis, kui see aeg temani uuesti jõuab. Võib-olla siis mõne teise vaktsiiniga. Ikkagi see on isiklik valik," ütles Aab.
Ott ise selget vastust senisele vaktsineerimisest loobumisele ei andnud, rääkides, et kardab kõrvaltoimete mõju enda võimele riigikogu ees küsimustele vastata.
Suur osa valitsuse liikmetest said vaktsiini 25. märtsil ehk ligi kaks nädalat tagasi.
"Ei, et ma vastasin... tegelikult tuli sõnum telefoni minu terviseseisundi kohta. Ja siis ajaliselt. Aga kuna ma olen juba varasemalt teavitanud, et ma vaktsineerin ennast, siis ma küll... sellel nädalal nüüd olen Tallinnas, sest mul on iga päev peaagu vaja olla riigikogu suures saalis, aga muidu ma olen kodutalus, Võrumaal ja perearstiga rääkides tollel hetkel seal minu jaoks vaktsiini ei olnud," ütles Ott ERR-ile.
"Täna on väga selged soovitused vanusegruppide osas. Ja ma kindlasti konsulteerin perearstiga. Aga kuna kõrvaltoimed on vaktsiini puhul loomulikud, siis sellesse nädalasse lihtsalt ma ei pidanud õigeks vaktsineerimist planeerida, sest et on vaja riigikogu ees olla. Ja ei ole ka hetkel perearst mulle seda võimalust pakkunud," lisas Ott.
Eesti inimestel soovitas Ott vaktsineerimise otsustamiseks konsulteerida oma perearstiga. Ka ei kutsunuda ta inimesi üheselt üles ennast kaitsepookima.
"Minu otsus otsus lähtub sellest, mis on terviseameti soovitused. Siin mina olen täpselt samasuguses olukorras. Ma ei ole meditsiini õppinud ja ei oska selles osas kaasa rääkida. Aga kõigile on soovitus, et loomulikult tuleb järgida enda tervislikku seisukorda ja konsulteerida perearstiga. See on ju meie esimene kontakt ja ma arvan, et kõige usaldusväärsem viis seda teha," märkis kultuuriminister.
"Mina usun, et Eesti ühiskond selleks, et me saaksime võimalikult kiiresti viirusest üle, siiski vajab seda ühtset käitumist, et saaksime võimalikult turvaliselt suhelda. Praegune kommunikatsioon, ta on kindlasti segadust tekitav, aga me peame ka arvestama sellega, et me oleme kõik esimest korda selles kriisis ja me ei ole siin üksinda, vaid selles on kogu maailm. Tegelikult pingutatakse selle nimel, et Eesti sellest võimalikult kiiresti välja tuleks ja ma loodan, et kui me ühel hetkel sellele tagasi vaatame, siis me saame aru, et tegelikult me saime hästi hakkama," lisas ta.
"Erinevat informatsiooni, erinevaid seisukohti peab ka ühiskonnas olema, et tekiks debatt ja arutelu. Ma arvan, et lähme siit edasi ja kuulame neid sõnumeid, mis tulevad nii valitsuselt kui terviseametilt. Ja usaldame neid," märkis Ott.
Üle poole valitsuse liikmetest on vaktsineerinud end AstraZenecaga
Aabi sõnul on siiski end vaktsineerida lasknud eeskujusid mitmeid. "Mina käisin ja vaktsineerisin ennast suhteliselt avalikult [AstraZenecaga] ja oli seal veel Keskerakonna ministreid ja Reformierakonna ministreid. Ida-Tallinna Keskhaiglas vaktsineerimas käisime. Ega neid eeskujusid ikka on. Meie president vaktsineeris ära," märkis Aab.
"Väga suur osa riigikogu liikmetest on vaktsineerinud ennast AstraZenecaga. Julgelt üle poole valitsuse liikmetest on vaktsineerinud ennast AstraZenecaga. Ma arvan, et seda eeskuju on siin näidatud," märkis Aab. "Olen ka ise üles kutsunud kõiki, sealhulgas ka Keskerakonna poliitikuid seda tegema."
Küsimusele, kas vene keelt rohkem kõnelevate poliitikute, nagu Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti või Ida-Virumaa tuntumate keskerakondlaste senine soovimatus ennast vaktsineerida võib vähendada inimeste soovi vaktsiini saada, vastas Aab, et nimetatud poliitikud on lihtsalt liialt noored, et veel vaktsiini saada.
Teisipäeval selgus, et Keskerakonna esimees Jüri Ratas ei soovi lasta ennast vaktsineerida. Ratas ise ei ole pikemalt oma otsuse tagamaid soovinud selgitada.
Aab ütles, et poliitikud peaksid oma otsuseid ise põhjendama. "See on vaba valik, kas keegi soovib vaktsineerida. Mis vaktsiiniga soovib vaktsineerida. Ma arvan, et eks need poliitikud ise selgitavad. Minul on raske kõrvalt selgitada, miks ühte või teist ei ole," märkis Aab.
Mõningate uuringute kohaselt võib AstraZeneca vaktsiin endaga äärmiselt harvadel juhtudel kaasa tuua trombide tekke. Euroopa ravimiameti hinnangul kaaluvad vaktsiinist saadav kasu, nakatuvuste ja haigestumiste vähenemine kaugelt üle sellega seotud võimalikud riskid.
Toimetaja: Indrek Kiisler