Galerii: politsei pidi meeleavaldusse sekkuma

{{1618126620000 | amCalendar}}

Pühapäeval kogunesid koroonapiirangute vastu meelt avaldavad inimesed valdavalt Vabaduse väljakule. Rahumeelselt alanud kogunemisse pidi sekkuma ka politsei.

Tallinnas jätkusid pühapäeval koroonapiirangute ja riigikogus menetluses oleva seaduseelnõu vastased meeleavaldused.

Osalejad liikusid hommikul Toompealt riigikogu juurest Vabaduse väljakule, kuhu päeva jooksul tuli rahvast juurde. Sinna kogunenud inimesed tegid grupikallisid, lehvitasid sinimustvalgeid lippe ja skandeerisid piirangute vastu. 

Politsei ei sekkunud jõuga, kuid viis mitu osalejat jaoskonda menetlemiseks avaliku koosoleku pidamise nõuete eiramise eest. 10 päeva jooksul on politsei teinud seitse sellist menetlust.  Terviseamet tegi kolm ettekirjutust ja määras ühele inimesele 500 eurot trahvi.

Meeleavaldusel osalenud Urve ütles, et tema ei saa aru, miks on vaja seadusemuudatust, kui politseid saab vajadusel ka praeguse seaduse järgi kasutada.

"Praeguse seaduse kohaselt ju saab samu asju teha, kui on selline olukord, kui tõesti on vaja kasutada abijõudu. Milleks see seadus üldse – mina ei ole aru saanud," lausus ta.

Politsei: jaoskonda viidi viis inimest

Võrreldes eelmise kahe päevaga alustas politsei pühapäeval rohkem menetlusi ning politseijaoskonda viidi viis inimest, ütles põhja prefektuuri kriisistaabi juht Valdo Põder

Põdra sõnul alustati täna kaks väärteomenetlust inimeste suhtes, kes rikkusid avaliku koosoleku pidamise nõudeid ja tegid üleskutseid koguneda. Lisaks alustas politsei ühe väärteomenetluse seetõttu, et 41-aastane mees solvas Vabaduse platsil terviseameti töötajat.

Ühes vahejuhtumis lõi 58-aastane naine käega vastu politseitöötaja kaamera objektiivi ning selle kohta alustati menetlust avaliku korra rikkumise paragrahvi alusel.

"Kõik need neli inimest viidi menetlustoiminguteks jaoskonda ning nad vabastati pärast materjalide vormistamist. Lisaks viidi täna jaoskonda viieski inimene, kel olid kaasas politseinikke solvava tekstiga plakatid. Politsei viis mehe jaoskonda, kust ta pärast vestlust vabastati. Plakatid võttis politsei hoiule," lausus Põder.

Hulga vestluste kõrval tegi terviseamet päeva jooksul kolm ettekirjutust 2+2 nõude rikkumise kohta, neist ühel juhul ettekirjutust ei täidetud ning sellele inimesele määrati 500 eurot sunniraha.

Põder ütles, et pühapäeva jooksul kogunes umbes sadakond inimest Vabaduse platsile. Õhtu saabudes jäi rahvast vähemaks ning kella 17 ajal oli platsil inimesi veel umbes paarikümne jagu.

"Kogu päeva jooksul suunasime inimesi hajutatuse reeglist kinni pidama. Paraku oli mitmeid juhtumeid, kus politseinikke provotseeriti ja vaieldi nii terviseameti inimeste kui ka politseinike antud juhistele häälekalt vastu," märkis Põder.

Politsei on viimase kümne päeva jooksul alustanud kuus menetlust avaliku koosoleku pidamise nõuete rikkumise kohta.

Endiselt on tõsine mure sellega, et seaduseelnõu vastaste avalikul koosolekul puudub korraldaja, kes vastutaks inimeste suunamise ja turvalisuse tagamise eest, ütles Põder.

"Kui koos on palju inimesi, kuid pole kedagi, kes inimestega suhtleks ja üritust koordineeriks, võib massikäitumine olla ettearvamatu ja olukord eskaleeruda," lausus ta.

Põder ütles, et kui meelavaldus jätkub ka esmaspäeval, suunab politsei inimesi varasemast veelgi rohkem väiksematesse gruppidesse.

"Kogunejad peavad kindlasti arvestama, et kui olukord muutub osalejatele endile või teistele ohtlikuks, politsei korraldusi kuulda ei võeta või tekib rüselusi, tõuklemisi või muud vägivalda, siis kasutavad politseinikud olukorra lahendamiseks sundi ja erivahendeid," hoiatas Põder.

 

Toimetaja: Merilin Pärli, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: