Hiina suursaadik: väide uiguuride genotsiidist on naeruväärne vale

Hiina saatkonna reklaamtekst Õhtulehes.
Hiina saatkonna reklaamtekst Õhtulehes. Autor/allikas: ERR

Hiina suursaatkond Eestis ostis neljapäevases Õhtulehes lehekülje suuruse reklaamteksti, kus suursaadik Li Chao kirjutab, et väited Uiguuri autonoomses piirkonnas toime pandud genotsiidist ja sunnitööst olevat naeruväärne vale.

Saadik kirjutab, et Xinjiangi Uiguuri autonoomses piirkonnas olevat varem olnud raskused ja mahajäämus, mis nüüd on asendunud õitsengu ja progressiga.

"Majanduslik õitseng ja sotsiaalne areng on olnud muljetavaldav ning inimesed elavad ja töötavad rahus ja õnnes. Nüüd aga kasutatakse Xinjiangist rääkides selliseid sõnu nagu "kontsentratsioonilaager", "genotsiid" ja "sunnitöö" ning need on palju tähelepanu äratanud."

Saadiku väitel on tegemist "sajandi naeruväärseima vale ja kuulujuttudega", millele järgneb pikk jutt sellest, kuidas pahatahtlike poliitiliste manipulatsioonidega olevat piirkonnale genotsiidi silt külge kleebitud. Suursaadik tsiteerib ühtlasi piirkonna kohta kiidusõnu selliste riikide suursaadikutelt nagu Pakistan, Nepal, Armeenia ja Tadžikistan.

Selliste reklaamtekstide avaldamine Hiina võimude poolt pole siiski midagi ebatavalist - selliseid massiivseid reklaamtekste avaldatakse näiteks ka Ameerika väljaannetes. Meediaväljaannetele on sellised reklaamtekstid tänuväärne sissetulekuallikas, sest reeglina makstakse nende eest täishinnakirja alusel.

Uiguuridega Hiinas toimuv on pälvinud maailmas teravat kriitikat. Näiteks Eesti peaminister Kaja Kallas ütles küll veel opositsioonipoliitikuna eelmisel suvel, et Hiina käitumine oma moslemitest rahvusvähemuse uiguuridega meenutab Natsi-Saksamaa hävitustööd juutide kallal.

"See on kohutav, mis Hiina teeb uiguuridega. Kõik need paralleelid, mis tekivad Natsi-Saksamaa ja juutidega, on väga hirmutavad," ütles Kallas ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast".

Inimõigusorganisatsioonide ning Läände põgenenud uiguuride väitel on Hiina käivitanud riigi loodeosas Xinjiangi provintsis kampaania, mille käigus seal elavaid uiguure piinatakse, näljutatakse, vägistatakse ja steriliseeritakse, et nende rahvuslik identiteet hävitada. Väidetavalt hoitakse vangilaagrites miljonit uiguuri, et neid Hiina väitel islamiäärmuslusest ümber kasvatada.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: