Kõrgõzstan teatas pärast ränka lahingut relvarahust Tadžikistaniga

{{1619716620000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kõrgõzstani sõjaväelased õppusel. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Vyacheslav Oseledko

Kõrgõzstan teatas neljapäeval, et jõudis Tadžikistaniga kiiresti kokkuleppele relvarahus pärast neljapäeval puhkenud viimaste aastate rängimat tulevahetust kahe riigi vaidlusalusel piiril.

Kõrgõzstani välisministeeriumi avalduse kohaselt lepiti kokku täielikus relvarahus, mis algab neljapäeval kohaliku aja järgi kell 20.00 ning sõdurid naasevad oma baasidesse.

Kahe riigi piirivaidlus on väldanud aastaid ning aastate jooksul on toimunud piiridel ka üksikuid kokkupõrkeid.

Neljapäevane lahing mõlema riigi relvajõudude vahel oli aga harukordne ning tekitas kartuse, et kokkupõrge võib eskaleeruda suuremaks konfliktiks.

Enne relvarahu väljakuulutamist kinnitasid mõlemad pooled kokkupõrke toimumist ning Kõrgõzstan teatas Tadžikistani piiriposti hõivamisest.

Kõrgõzstani tervishoiuministeerium ütles, et tulevahetuses sai surma üks ja haavata 17 inimest. 

Tažikistani julgeolekukomitee andmeil viidi kaks inimest kuulihaavadega haiglasse ning üks kannatanutest on raskes seisundis.

Lahing puhkes seoses tüliga vee pärast kahe riigi piiril. Riikidel on olnud pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist 1991. aastal omavahel mitmeid tõsiseid piirivaidlusi.

Vaidlused puudutavad enam kui kolmandikku piirist. Seejuures on kokkupõrked territooriumi ja vee pärast tavalised piirkonnas, mis ümbritseb de facto Tadžiki enklaavi Voruhhi, kus leidis aset ka neljapäevane konflikt.

Kõrgõzstani riikliku julgeoleku komitee andmeil vallutas üks selle eriüksusi Tadžikistanile kuulunud piiriposti pärast seda, kui Tadžiki vägede suurtükitules oli süttinud kirgiiside piiripost. 

Usbekistani välisministeerium kutsus üles sõjategevust kohe lõpetama ning pakkus oma abi kriisi lahendamisel. Usbekistan on mõlema riigi naaber ning piirkonna suurima elanike arvuga riik.

Vene välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova ütles ajakirjanikele, et Moskva jälgib konflikti.

Rahvusvaheline Punane Rist ja Punase Poolkuu liikumine teatasid, et aitasid evakueerida enam kui 600 elanikku Kõrgõzstani piiril asuvast halduskeskusest Batkenist.

Kõrgõzstani julgeolekukomitee sõnul provotseeris Tadžiki pool konflikti sihilikult. Samas süüdistas Tadžikistan tüli algatamises Kõrgõzstani. 

Tadžiki pool teatas, et eelnevalt kolmapäeval olid veetaristu pärast läinud tülli Kõrgõzstani ja Tadžiki tsiviilelanikud. Kirgiiside visatud kividest olevat viga saanud seitse tadžikki. 

Piiritülide juured kolme riigi – Kõrgõzstani, Tadžikistani ja Usbekistani – vahel, mis jagavad viljakat Fergana orgu, on Nõukogude Liidu ajal maha märgitud piirides. 

Keeruline piirijoon piiras mitmete kogukondade juurdepääsu oma kodumaale.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: