Kõrgõzstan ja Tadžikistan leppisid kokku sõjategevuse lõpetamises

Piirikonfliktis hukkunute mälestamine Biškekis.
Piirikonfliktis hukkunute mälestamine Biškekis. Autor/allikas: SCANPIX/AP PHOTO/Vladimir Voronin

Kõrgõzstani riikliku julgeolekukomitee esimees Kamtšõbek Tašijev ning tema Tadžikistani kolleeg Saimumin Jatimov kirjutasid pärast Batkeni piirkonnas toimunud kohtumist alla piiril sõjategevuse lõpetamise protokollile.

"Võtsime täna riikliku piiri demarkatsiooni ja piiritlemise delegatsioonina vastu neljast sättest koosneva protokolli. Otsustasime täielikult lõpetada sõjategevuse ning viia piiril olevad väed tagasi nende alalisse asukohta," lausus Tašijev laupäeval ajakirjanikele.

"Elame väga raskel ajal, juhtunud on tragöödia. Loodetavasti hakatakse protokolli kirja pandud otsuseid ellu viima," lausus Tašijev.

"Meie riikides võidutseb alates tänasest vaikus ja rahu, eriti piirialadel," ütles ta.

Senistel andmetel sai viimases piirikonfliktis haavata 166 Kõrgõzstani kodanikku ning hukkus 33. Ohvrite hulgas on ka kolm sõdurit ning Kõrgõzstan kuulutas 1. ja 2. mai riiklikeks leinapäevadeks.

Tadžiki ajakirjanduse andmeil sai tulevahetuses surma kaheksa kuni kümme Tadžiki kodanikku ning üle 90 haavata. Dušanbe pole ametlikke andmeid veel avaldanud.

Olukorra lahendamise üle Kõrgõzstani ja Tadžikistani piiril käivad valitsusdelegatsioonide läbirääkimised. Tadžikistanis kohtuvad ka kahe riigi piirivalve juhid.

Neljapäeva õhtul leppisid vaenupooled kokku küll relvarahus, kuid veel reedel toimus piirialadel tulevahetus. Laupäeva öösel kokkupõrgetest ei teatatud, kuid laupäeva hommikust alates on taas saabunud teateid tulevahetusest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: