Eelnõu lubaks europarlamendi liikmetel kuuluda volikogudesse

Euroopa Parlament.
Euroopa Parlament. Autor/allikas: © European Union 2018

Põhiseaduskomisjon algatas teisipäeval eelnõu, millega soovitakse anda Eestist valitud Euroopa Parlamendi liikmetele võimalus kuuluda kohalike omavalitsuste volikogudesse, et rääkida kaasa ning panustada oma elukohajärgse valla või linnaelu korraldamisel.

Komisjoni esimees Toomas Kivimägi ütles, et eelnõu eesmärk on kaotada piirangud, millega Euroopa Parlamendi liikmed võivad küll kandideerida kohalikel valmistel, ent nad ei või kuuluda valla- või linnavolikokku.

Kehtiva seaduse järgi peavad nad volikokku kuulumiseks loobuma Euroopa Parlamendi liikme mandaadist.

"Soovime ühtlustada riigikogu liikmetele ja Euroopa Parlamendi liikmetele kohalduvaid volikogu liikmeks olemise norme. Ühtlasi kaotame Euroopa Parlamendi liikmete õiguse kuuluda valla- või linnavalitsusse, mis on pentsik," rääkis Kivimägi.

Kivimägi ütles, et riigikogu liikmetele õiguse andmine kuuluda samaaegselt kohalike omavalitsuste volikogudesse on end praktikas õigustanud: tänase päeva seisuga kasutab seda võimalust 48 riigikogu liiget.

Algatatud eelnõuga muudetakse kahte seadust - Euroopa Parlamendi valimise seadust ja kohaliku omavalitsuse korralduse seadust. Eelnõu seadusena vastuvõtmiseks on vajalik riigikogu koosseisu häälteenamus.

Komisjon tegi ettepaneku võtta Euroopa Parlamendi valimise seaduse ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu täiskogu päevakorda 19. mail. Seadus jõustuks tänavu 18. oktoobril ehk kohalike omavalituste volikogude valimistele järgneval päeval.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: