EL kaalub järgmisi samme Suurbritannia Brexiti kohtuasjas

Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp.
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Liit teatas, et kaalub järgmisi samme pärast seda, kui Suurbritannia saatis Brüsselile ametliku vastuse menetluse kohta, milles väidetakse, et London rikkus Põhja-Iirimaa osas Brexiti kokkuleppeid.

"Võime kinnitada, et Suurbritannia vastas 14. mail Euroopa Komisjoni 15. märtsil saadetud märgukirjale," lausus Euroopa Komisjoni kõneisik.

"Komisjon hindab kõigepealt kirja sisu ning otsustab seejärel järgmiste sammude üle."

EL alustas märtsis rikkumismenetlust pärast seda, kui London lükkas ühepoolselt kuni oktoobrini edasi Suurbritannias Põhja-Iirimaale saabuvate kaupade tollikontrolli kehtestamise.

Brüsseli sõnul rikub see 2019. aasta Iirimaad puudutava leppe protokolli. Iirimaa küsimus oli üks tundlikumaid ja enim vaieldud küsimusi Ühendkuningriigi lahkumisel EL-ist pärast 47 aastat liidu liikmeks olemist.

Mõlemad osapooled kinnitavad, et töötavad lahenduse leidmise nimel pärast seda, kui protokoll vallandas Põhja-Iirimaal poliitilise kriisi ja rahutused.

Brexiti lahutusleppes sisalduv protokoll on mõeldud vältima niinimetatud kõva piiri teket Ühendkuningriigi koosseisu kuuluva Põhja-Iirimaa ja EL-i liikme Iiri Vabariigi vahel.

Erikorralduse alusel liigub tollikontroll Suurbritanniast saabuvatele kaupadele Põhja-Iiri sadamatesse ning piirkond jääb EL-i tolliametnike terava tähelepanu alla.

Vaidlus Põhja-Iirimaa protokolli üle on üks mitmest küsimusest, mille tõttu Brexiti-järgsed suhted EL-i ja Ühendkuningriigi vahel hapud on. Hiljuti vaidlesid Prantsusmaa ja Suurbritannia ka kalastusõiguste üle Kanalisaarte juures.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: