Video: Tallinn tekitab suveks jalgratturitele lisaradu ja ruumi

Tallinna linn kavatseb tänavu tekitada jalgratturitele kesklinnas 16 kilomeetri jagu sõiduradu ja sõidutrajektoore. Sellega peaks saama ühendatud kesklinnas asuv rattavõrk, ütles linnapea Mihhail Kõlvart. Tegu on siiski enamjaolt ajutiste lahendustega.

"Oleme kesklinna olemasolevaid rattateid põhjalikult analüüsinud, et leida lahendused pääseda läbi kohtadest, mis praegu katkematut rattasõitu takistavad. Praegune algatus ei lahenda kõiki ratturite sujuvat liikumist takistavaid kitsaskohti kesklinnas, kuid edaspidi on oodata samadel trassidel kapitaalsema ja kulukama taristu rajamist jalgratturitele," ütles Kõlvart.

Südalinnas antakse ratturitele rohkem liikumisruumi erinevatel viisidel. Uusi rattateede lõike südalinnas on ette nähtud kokku ligikaudu 3,8 kilomeetrit, sealhulgas Narva maanteel ja Petrooleumi tänaval 1,6 kilomeetrit, Mere puiesteel 700 meetrit, Pärnu maanteel 550 meetrit ning Gonsiori tänaval ja Estonia puiesteel 950 meetrit.

Olemasolevaid rattaradu ja -teid on südalinnas kavas paremaks teha ligikaudu viie kilomeetri ulatuses.

Kohati vähendatakse näiteks autode ruumi arvel sõiduridu ja antakse sellega ratturitele juurde ühe kilomeetri jagu rattaradu sõiduteel. Kõnniteeruumi ümberjagamisega saavad ratturid juurde 2,7 kilomeetri pikkuses liikumisruumi. Lisaks sellele tehakse näiteks liikluskorralduse muudatuse ja parema tähistusega Väike-Ameerika ja Hariduse tänav ratturitele paremini kasutatavaks.

Abilinnapea Andrei Novikov nimetas seda ruumi ümberjagamiseks lihtsamate lahendustega, sest suuremad projekteerimis- ja ehitustööd seisavad alles ees.

"Sel suvel korraldame südalinna linnaruumi lihtsamate vahenditega ümber. Märgistame ja eraldame jalgrattakoridorid teedel pollaritega, laiendame jalgrataste liikumisruumi, laseme tänavate äärekivisid allapoole ja märgistame teekatted senisest paremini – kohati tähendab see ka sõiduradade arvu või laiuse kärpimist," selgitas Novikov. "Kuid iga kord, kui võtame ette mõne tänava põhjalikuma rekonstrueerimise, kavandame sinna eraldiseisvad jalgrattateed. Nii on võimalik praegu kavandatud kiirematest lahendustest teha järk-järgult püsivamad."

Esialgne skeem Tallinnas suveks kavandatavate muudatuste kohta. Autor/allikas: Tallinna LV

Tööd on kavandatud valmima juunikuu jooksul ja nende hind on ligikaudu 1,5–2 miljonit eurot.

Linnavalitsuse teadet võib pidada vastuseks linna rattatrateegiat tabanud kriitikale, kui muu hulgas rattastrateegia koostajad leidsid, et Tallinn on strateegia elluviimisel lähtunud oma eelistustest ning jätnud näiteks kesklinna piirkonna, kust rattateedevõrgu rajamist oleks pidanu alustama, unarusse.

Täiesti uued rattateed valmivad Tallinnas tänavu Poska tänaval, lisaks ehitatakse valmis Filtri teed Kadrioruga ja Ülemiste ühisterminaliga ühendav kergliiklustee teine etapp, Pärnu maantee-Viljandi maantee kergliiklustee esimene etapp ning Viljandi maantee kergliiklustee teine etapp ehk ühendus Järvevana teega.

Samuti alustatakse Jõe ja Pronksi tänava rekonstrueerimist ja sadamaala kergliiklustee ehitamist.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: